W ostatnich tygodniach uczniowie szkół podstawowych w Niepołomicach, Woli Batorskiej i w Podłężu na lekcjach przyrody mogli dowiedzieć się, czym jest retencja wodna i jak ważne jest jej znaczenie dla naszego środowiska.

Zajęcia zostały zorganizowane przez Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach w ramach programu edukacyjnego „Mała retencja wodna” z projektu EPICURO. W lecie planowane są zajęcia w terenie, na których uczniowie będą mogli zobaczyć dobre przykłady alternatywnego gospodarowania wodami opadowymi na terenie naszej gminy.

W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się jakie są rodzaje retencji, które z nich są naturalne, a które sztuczne, jak duże mamy zasoby słodkich wód, czy mamy je w wystarczającej ilości, jakie są możliwości i sposoby gospodarowania wodą opadową oraz jakie korzyści są dla rolnictwa, przyrody i bezpieczeństwa przed podtopieniami. Uczniowie dowiedzieli się, że korzyści z małej retencji wodnej to także ograniczenie lokalnych podtopień.
W Szkole Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi Królowej Polski w Podłężu w ramach podsumowania zajęć uczniowie wykonali plakaty przedstawiające obieg wody w przyrodzie. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi.

Lista nagrodzonych prac:
1 miejsce – praca zbiorowa, autorzy: Katarzyna Zabłocka, Julia Narkiewicz, Małgorzata Frankowska, Adrianna Kuglin-Porosło (klasa 6b)
2 miejsce – ex aequo 2 prace indywidualne, autorzy: Małgorzata Zięba (klasa 6 a) oraz Aleksandra Czuma (klasa 6a).
3 miejsce – ex aequo 2 prace – grupowa i indywidualna, autorzy: grupowa: Gabriela Bylica, Wiktoria Nowak, Wiktoria Juszczyk, Julia Stalmach (klasa 5a), indywidualna: Aleksandra Knap (klasa 6a).

Projekt „EPICURO” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z programu „Europa dla Obywateli”.

Zdzisław Urantówka

Author: Marek Bartoszek