27 lutego ruszyły zapisy do nowej szkoły podstawowej w Niepołomicach-Jazach. Spotkania dotyczące rekrutacji i pomysłu na nową placówkę odbywały się w MCDiS w czwartek i piątek – 23 i 24 lutego.

Nowa szkoła podstawowa powstaje na przy ulicy Ples, pomiędzy dzielnicami Jazy i Piaski. Będzie placówką społeczną, w której zajęcia będą bezpłatne. Jej organem prowadzącym będzie Stowarzyszenie im. Lady Sue Ryder, które do tej pory prowadziło gimnazjum w Woli Batorskiej. Dyrektorem nowej placówki jest Tomasz Donatowicz, dyrektor wygaszanego gimnazjum, a trzon kadry nauczycielskiej stanowić będzie sprawdzone w Woli Batorskiej grono nauczycieli, uzupełnione przez pedagogów nauczania początkowego. To pozwala zachować znany i ceniony zespół, pomimo reformy edukacji.

Postępy w budowie nowej szkoły cały czas są monitorowane i wiemy, że idą zgodnie z planem. Budynek ma zostać ukończony przez firmę Pro-Invest pod koniec lipca. Kolejny miesiąc zabierze urządzenie placówki. Na ukończeniu są prace dotyczące projektowania wnętrz. Zlecane są do wykonania elementy wykończeniowe, gromadzony odpowiedni sprzęt. Wszystko po to, by wraz z pierwszym dzwonkiem nowa szkoła ruszyła pełną parą.

O szkole od początku mówi się dużo w kontekście jakości. Nie ukrywamy, że chcemy, aby był to obiekt na miarę XXI wieku, wytyczający nowe standardy nie tylko nauczania, ale także jakości samego obiektu. Dokumentacja niezbędna do budowy szkoły powstawała przed reformą edukacji, dlatego obiekt zaprojektowany został z myślą o sześciu rocznikach uczniów. Jednak ponieważ w momencie podpisywania umowy pojawiały się głosy o możliwej zmianie systemu edukacji, gmina Niepołomice zastrzegła sobie możliwość rozwinięcia projektu i rozbudowy szkoły. W odpowiedzi na nowe potrzeby, do 2019 roku nowy obiekt zostanie rozbudowany o kolejne sale lekcyjne. Niemniej jednak już w lipcu oddanych zostanie 12 pełnych klasopracowni, sale do lektoratów, aula i największa w gminie hala sportowa. Każda sala lekcyjna będzie ok. 70-metrowym pomieszczeniem sześciokątnym, z dużymi tarasowymi oknami prowadzącymi do ogródka – każda z klas będzie miała swoją część ogrodu, w której oprócz zwykłego wypoczynku będą również prowadzone zajęcia lekcyjne. Pomoże to poznać naturę w kontakcie bezpośrednim, a nie tylko z kart podręczników. Do każdej sali przypisana będzie toaleta oraz zaplecze dla nauczycieli.

W szkole powstaje biblioteka, czytelnia, świetlica i jadalnia (obiady będą do placówki dowożone, nie gotowane na miejscu). W budynku planowany jest również sklepik-kawiarenka, w którym będzie można zjeść śniadanie.

Nabór prowadzony jest dla wszystkich roczników i chociaż to szkoła społeczna, zasada jest jak przy zwykłej szkole rejonowej – pierwszeństwo przyjęcia mają dzieci z Jazów i Piasków. Pierwsza rekrutacja kończy się 31 marca. Jeśli po niej zostaną wolne miejsca, w terminie do 28 kwietnia prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca.

Zapisać dziecko do szkoły można na trzy sposoby, wypełniając formularz:
– w sekretariacie Gimnazjum w Woli Batorskiej, w godzinach pracy placówki,
– w Szkole Podstawowej w Niepołomicach przy ul. 3 Maja, w poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 15.00-18.00, w środę i piątek w godzinach 11.00-15.00.
– internetowo – formularz na stronie gimnazjum im. Lady Sue Ryder (dostępny od 1 marca 2017).

Po niej odbędzie się kolejne spotkanie z rodzicami. Jak już będzie wiadomo, ile dzieci zapisze się do szkoły, dyrektor przedstawi konkrety dotyczące nauczycieli, dojazdu i planu pracy szkoły od września.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego (tel. 570 455 075) oraz mailowego (szkola@sueryder.pl).

Prezentację dotyczącą szkoły, omawianą na spotkaniach w MCDiS, obejrzeć można tutaj.