Od 12 do 18 listopada 2018 roku w Polsce po raz jedenasty zorganizowano Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Obchodzono go jednocześnie w 160 krajach świata.

Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana.

Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprasza uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w programie Otwarta firma. Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.

Współpraca szkół, nie tylko zawodowych, z przedstawicielami świata biznesu ma kapitalne znaczenie w realizacji jednego z głównych zadań szkoły, jakim jest prowadzenie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej.

Wolontariusz – przedstawiciel firmy bądź instytucji – może być znakomitym sojusznikiem nauczyciela w realizacji tego zadania. Praktycy biznesu mogą pomóc uczniom lepiej poznać sytuację na rynku pracy, wskazać sprawdzone sposoby dopasowania zawodu do zainteresowań.

Firmy i instytucje stwarzają uczniom niepowtarzalną okazję do poznania rzeczywistych warunków pracy i bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami biznesu. Takie doświadczenie pozwala uczniom podejmować bardziej przemyślane decyzje związane z planowaniem kariery w oparciu o rzetelne informacje uzyskane od praktyków.

Uczniowie klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach już po raz dziewiąty wzięli udział w programie. Wszystkie klasy III odwiedziły miejscowe zakłady pracy znajdujące się w niepołomickiej strefie inwestycyjnej.

Swoje podwoje otworzyły dla nas m.in.:
SOPEM Sp. z o.o.
STACO Polska Spółka z o.o.
MEILLER Polska Sp. z o.o.
SILGAN White Cap Polska Sp. z o.o.
ROYAL CANIN Polska Sp. z o.o.
OKNOPLAST Sp. z o.o.
WOODWARD Poland Sp. z o.o.

Przedstawiciele firm zabrali uczniów na wspaniałe wycieczki po zakładzie i linii produkcyjnej, ukazujące specyfikę wykonywanych tam zawodów. Każdy mógł poczuć jakby to było, gdyby właśnie tam podjął pracę.

Dzięki tym spotkaniom uczniowie nawiązują kontakty z potencjalnymi pracodawcami, ze środowiskiem lokalnym, a pracodawcy zaszczepiają chęć pracy w wyuczonym zawodzie. Inspirują także do zauważenia i zrozumienia związku między wykształceniem a karierą zawodową. Dla mnie, jako nauczyciela a zarazem szkolnego koordynatora, udział w programie ma ogromne znaczenie. Umożliwia on realizację zadań szkoły z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego. Cieszę się jednocześnie, że wielu uczniów w wyniku spotkań z przedstawicielami firm zmienia nastawienie zawodowe i weryfikuje swoje wyobrażenie o przyszłej pracy.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim Firmom za miłe przyjęcie i profesjonalizm.

Renata Palińska
koordynator programu Otwarta Firma w SP im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach