12 kwietnia w CKZiU w Niepołomicach odbył się finał konkursu kulinarnego pt. Polska Wielkanoc.

W zmaganiach wzięło udział pięcioro uczniów: Artur Gucwa, Krzysztof Frąś, Daniel Jesionek, Łukasz Kuś oraz – jedyna w tym gronie kobieta – Klaudia Nagięć. Głównym produktem, przyrządzaniem którego mieli się wykazać, była wieprzowina. Ale tym razem potrawy nie do końca były dowolne. Punktowane były nawiązania do wielkanocnych smaków z polskich stołów.
Jak zwykle uczniowie CKZiU wykazali się niezwykłą kreatywnością i umiejętnościami godnymi szefów kuchni. Koordynujący pracę komisji konkursowej chef Łukasz Grabowski, doceniał w nich nie tylko umiejętności, zdrową chęć współzawodnictwa, ale także umiejętność współpracy. Nie tylko nie bali się prosić o pomoc, ale także nie wahali się z udzielaniem jej kolegom, z którymi przecież rywalizowali. „To bardzo ważne w kuchni” – mówił Łukasz Grabowski – „ponieważ tu właśnie liczy się praca zespołowa, a produkt finalny, który ocenia klient, jest owocem pracy wielu osób”.

Każdy uczestnik konkursu przygotować miał przystawkę i danie główne. Na stole, jako przystawki konkursowe pojawiły się: tatar ze śledzia na ziemniaczanym moskalu, pasztet z sosem żurawinowym, jajka faszerowane pastą z łososia, ale i bardziej klasyczne: sałatka jarzynowa (z jajkami przepiórczymi) oraz jajka faszerowane (delikatną pastą łososiową). W daniu głównym najczęściej pojawiała wieprzowina, ale przyrządzona na rozmaite sposoby i z bardzo różnymi dodatkami np. babką chrzanową, miodowymi buraczkami, szpinakiem z chrzanem, chrzanowo-ziemniaczanym puree.

Wszyscy uczestnicy bardzo twórczo potraktowali wielkanocne smaki, dzięki temu potrawy były ciekawe i pyszne. Ostatecznie pierwsze miejsce po głosowaniu komisji konkursowej zdobył Krzysztof Frąś, a nagrodę publiczności otrzymał Daniel Jesionek.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego, równie ciekawego i intensywnego rozwoju zawodowego, a co za tym idzie samych sukcesów.