8 kwietnia burmistrz Roman Ptak i prezes firmy Samson sp. z o.o. Adam Lichorobiec podpisali umowę na przebudowę Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.

Przedsięwzięcie obejmuje rozbudowę i przebudowę budynku Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, po której obiekt zyska nowe możliwości w organizacji zajęć i obserwacji nieba – w tym nową kopułę.

Całkowita wartość projektu to ponad 11,4 mln zł. Gmina Niepołomice otrzymała na ten cel ponad 5,7 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obiekt zaprojektowano jako parterowy z dwoma dodatkowymi kondygnacjami kopuły.

Z tego terenu, na którym się znajdujemy zostanie tylko planetarium. Wszystko będzie nowe, nowoczesne, dobrze doposażone – stwierdził w czasie podpisania umowy burmistrz Roman Ptak.

Budynek będzie się składał z trzech zasadniczych części funkcjonalnych.

1. Pierwsza część to zaplecze biurowe, zaplecze noclegowe (z myślą o uczestnikach nocnych obserwacji) wraz z niezbędnymi pomieszczeniami technicznymi, socjalnymi i magazynowymi, pokój śniadaniowy, biuro administratora.
2. Druga część posiada funkcję dydaktyczną (sala wykładowa, pokój nauczycielski, pracownie, kopuła obserwatorium, toalety oraz recepcja).
3. Trzecią część stanowi istniejący budynek planetarium (przeznaczony do przebudowy).

Dodatkowo obiekt będzie posiadał pomieszczenia techniczne służące do obsługi całej inwestycji, tj. zewnętrzne pomieszczenie techniczne, magazyny, śmietnik. Budynek pokryty będzie stropodachem płaskim w systemie odwróconym, pokryty nawierzchnią zieloną, żwirem oraz płytami betonowymi. Przebudowany fragment dachu pokryty będzie blachą aluminiową.

Powierzchnia całkowita: 1683 m. kw.
Powierzchnia użytkowa: 1434 m. kw.
Kubatura: 6555 m sześciennych

Wykonawcą inwestycji jest firma Samson sp. z o.o. z Niedomic. Przedsiębiorstwo – wyłonione w ramach przetargu – realizuje już kolejne przedsięwzięcie na terenie naszej gminy. W ubiegłym roku firma wybudowa salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej w Niepołomicach-Podgrabiu, wyremontowała też budynek byłego gimnazjum w Niepołomicach.

Co roku odwiedza nas ponad 20 tys. osób i chciałoby jeszcze więcej. Niestety wielu musimy odmawiać, dlatego ważne jest dla nas to, że niedługo będziemy mogli zaproponować nowoczesne obserwatorium z salami, gdzie będzie można prowadzić całonocne obserwacje nieba w komfortowych warunkach – przyznał Dominik Pasternak, dyrektor MOA.

Plac budowy zostanie przekazany w połowie kwietnia. Wkrótce potem ruszą pierwsze prace.

Zakończenie robót planowane jest na 30 lipca 2020 roku.

Projekt jest realizowany w ramach działania 11.1.2. Rewitalizacja Miast Średnich i Małych – Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.