Podczas Święta Patrona zainaugurowaliśmy obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Był to dzień wyjątkowy, bo przeżywany w roku jubileuszowym, ale również dlatego, że po raz pierwszy świętowaliśmy wspólnie z oddziałami gimnazjalnymi z ulicy Szkolnej, którym patronuje Władysław Jagiełło. Młodzież z tamtejszego klubu filmowego przygotowała słuchowisko pt. „Ojcowie niepodległości”.

Już od wielu lat Święto Patrona w naszej szkole wiąże się z wieloma ciekawymi inicjatywami. Przeprowadzono konkurs plastyczny na pocztówkę z Polski, były też kolaże ukazujące piękno naszej ojczyzny. Uczniowie wszystkich klas odrysowali swoje dłonie na białych i czerwonych kartkach, z których następnie ułożyliśmy flagę z okolicznościowym napisem. Chętni przebierali się w tym dniu za słynnych Polaków, co skutkowało dużym zagęszczeniem w naszej szkole Lewandowskich i Curie – Skłodowskich. Na korytarzu, na dwudziestometrowym papierze uczniowie wykonywali kolejne zadanie polegające na dokończeniu wypowiedzenia: „Polska dla mnie to ….”. Przeczytawszy bardzo dojrzałe wpisy dzieci, możemy być spokojni o przyszłość naszego kraju.

Tradycją szkoły jest już od lat wspólna z rodzicami i uczniami realizacja tematycznych wystaw. W tym roku zorganizowaliśmy na sali gimnastycznej prezentacje mające pokazać to, co w Polsce jest najlepsze. Rodzice z uczniami i nauczycielami stworzyli wspaniały przegląd dokonań naszego narodu na przestrzeni dziejów i współcześnie. Były więc stoiska wychwalające militarne zwycięstwa, bogactwa świata roślin, niepowtarzalność krajobrazu, różnorodność tradycji i folkloru. Część wystaw poświęcono wybitnym Polakom, ich wynalazkom i osiągnięciom, także sportowym. Inne ukazywały dziedziny biznesowe, w których przodujemy w Europie i na świecie.

Zrozumiałe, że największe zainteresowanie wzbudziły wystawy wychwalające osiągnięcia kulinarne Polaków tj. bigos, pierogi czy, najlepsze ponoć na świecie, pieczywo i słodycze. Ta część była też szczególnie oblegana przez zaproszonych w tym dniu do naszej szkoły cudzoziemców, co tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że kuchnia polska to prawdziwy raj dla najbardziej wymagających smakoszy.

Ostatnim punktem dnia było wykonanie małych flag, na których uczniowie wpisywali niezwykłe, nieznane ciekawostki o Polsce. Później mieli je rozdać spotkanym na ulicach mieszkańcom Niepołomic z prośbą o przeczytanie i podanie dalej. Plan był taki, by informacje tam zapisane dotarły do jak największej liczby odbiorców i napawały dumą każdego czytającego.

Reakcje mieszkańców na tę nieszablonową akcję uczniów były zaskakujące. Część odpowiadała: „Dajcie mi spokój”, „Co to za głupoty?”, „Odejdźcie!”, „Nie mam pieniędzy”, część od razu wyrzucała biało-czerwone karteczki do kosza. Oczywiście większość reagowała pozytywnie i entuzjastycznie, z zaciekawieniem wysłuchując młodzieży. Niezwykłe ciekawostki krążą od kilku dni po Niepołomicach, żyjąc własnym życiem. Uczniowie sygnalizują nam, że pojawiają się u nich w domach przyniesione przez rodziców lub sąsiadów. I oto właśnie nam chodziło!

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim – rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy z takim zaangażowaniem i pasją współtworzyli ten niezwykły obraz naszej pięknej ojczyzny w tym szczególnym dniu dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach.

Mikołaj Schabowski
nauczyciel historii i plastyki w SP Niepołomice,
koordynator uroczystości