12 czerwca 2019 roku podczas uroczystego spotkania reprezentanci Szkoły Podstawowej w Staniątkach otrzymali certyfikat „Szkoła z pasja pomagania”. To finał całorocznej współpracy z Hospicjum dla dzieci Alma Spei.

Współpracując z hospicjum wykonano szereg zadań w ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego, który miał charakter konkursu. W listopadzie szkoła otrzymała listy do Świętego Mikołaja od podopiecznych hospicjum. Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu podjęli się realizacji marzeń i potrzeb w nich zawartych. Zakupiono ubrania, zabawki, środki higieniczne
i pieluszki. Zapakowano wszystko w świąteczne torby i zwieziono do hospicjum.

Kolejnym krokiem był kiermasz bożonarodzeniowy, z którego dochód został przekazany, w formie darowizny, dla Alma Spei. W zimie sympatycy hospicjum spotkali się na stoku, zdobywając medale dla chorych dzieci. Natomiast tuż przed Świętami Wielkanocnymi społeczność uczniowska, rodzice i nauczyciele wzięli udział w zbiórce pampersów i środków higienicznych. Akcja nosiła nazwę „Pieluszka na zajączka”.

Pedagog hospicjum odwiedził również szkołę i przeprowadził lekcje, w trakcie których opowiedział o opiece hospicyjnej nad chorymi dziećmi oraz przedstawił pozytywne strony wolontariatu. W trakcie roku szkolnego udzielono także pomocy socjalnej dwóm rodzinom podopiecznych hospicjum, przygotowując paczkę z żywnością bądź ze środkami chemicznymi.
Wszystkie działania Szkolnego Koła Wolontariatu udokumentowano w postaci filmiku, który stanowił element konkursu.

Za wszystkie zadania, w ramach programu, szkoła zdobywała punkty i w ostatecznym rozliczeniu znalazła się w finałowej piątce – wśród małopolskich szkół biorących udział w akcji.

Patronat nad konkursem objęła Pierwsza Dama – pani prezydentowa Agata Kornhauser-Duda i podczas uroczystej gali w liście do finalistów pogratulowała wyróżnień.

Wyżej przedstawione działania to tylko część akcji o charakterze charytatywnym prowadzonych w szkole. Od dwunastu lat jesteśmy w Drużynie Szlachetnej Paczki i realizujemy marzenia potrzebujących rodzin. Bierzemy udział w Górze Grosza, akcji Pomóż i Ty, Wielkanocnym Koszyczku dla ubogich. Odwiedzamy mieszkańców DPS-u w Staniątkach z przedstawieniami teatralnymi. Zbieramy zakrętki dla chorych i niepełnosprawnych, karmę dla zwierząt w przytuliskach. Po prostu lubimy pomagać.

Magdalena Madej
Koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu