Wczoraj Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach, wspólnie z Fundacją „Otwarty Plan” z Krakowa, rozpoczął kampanię edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości ekologicznej uczniów. W akcji bierze udział 11 szkół podstawowych z terenu naszej gminy.

Tematem przewodnim warsztatów jest niska emisja powietrza, przyczyny jej powstawania i zagrożenia dla zdrowia, poznawanie najlepszych rozwiązań i przykładów pozwalających na jej zminimalizowanie.

Problemu zanieczyszczenia powietrza nie zlikwidujemy z dnia na dzień. Ważne jednak, abyśmy byli świadomi tych zagrożeń i wspólnie podejmowali działania w trosce o czyste powietrze. Nagłaśnianie problemu zanieczyszczenia powietrza czy palenia śmieci jest niezwykle ważne.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską, każdego roku z powodu złej jakości powietrza w Polsce umiera blisko 50 tys. osób, to prawie 2 razy więcej niż nasza gmina ma mieszkańców.

Zbliżający się okres grzewczy ponownie nam uświadamia, że i w tym roku mogą być takie dni, podczas których należałoby unikać wychodzenia z domu. Nasz komfort bezpiecznego oddychania związany jest niestety z porą roku. Wiosną i latem nie jesteśmy tak bardzo zagrożeni ze strony niskiej emisji jak w okresie jesienno-zimowym, czyli w okresie grzewczym.
Obecnie na terenie gminy są zainstalowane czujniki, które całą dobę monitorują stan powietrza.

Odczyt parametrów powietrza z czujników można zobaczyć korzystając z linku: map.airly.eu.

Author: Joanna Musial