20 czerwca 2017 r. uczniowie klas czwartych, piątych i szóstej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa, pod opieką wychowawców, wyruszyli na wycieczkę do Wierzchosławic – rodzinnej wsi patrona szkoły. 

W miejscowości tej znajduje się Muzeum Wincentego Witosa – trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej, a zarazem jedynego premiera wywodzącego się z chłopstwa. Uczniowie zwiedzili dom rodzinny Witosa, położony w przysiółku Dwudniaki , gdzie urodził się i spędził dzieciństwo. Następnie obejrzeli „Nową Zagrodę”, wybudowaną przez Witosa w latach 1905 – 1913. Wizyta w miejscu, w którym patron naszej szkoły dorastał i kształtował swoją osobowość pomogła uczniom lepiej poznać tę postać i zrozumieć czyny , jakich polityk dokonał.

Druga, typowo turystyczna część wycieczki, poświęcona była zwiedzaniu Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wszystkie najważniejsze punkty malowniczej trasy m.in. Wąwóz Czarownic z pięknym wodospadem, ciekawe formacje skalne: Grunwald, Basztę Paderewskiego, Czarownicę, Piekiełko i Piramidy. Urozmaicona trasa oraz wspaniałe widoki na Pogórze Ciężkowickie zachwyciły wszystkich, a wiadomości i ciekawostki przekazywane w atrakcyjny sposób przez panią przewodnik z pewnością na długo zostaną w pamięci uczniów.
Wycieczkę zorganizowali nauczyciele prowadzący w szkole zajęcia koła krajoznawczo- historycznego.

Marzena Solarz
Michał Golonka