12 i 13 grudnia Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach, wspólnie z Fundacją Ekologiczną ARKA, zorganizował w szkołach na terenie gminy akcję edukacyjną „Kochasz dzieci – nie pal śmieci”. W ciągu dwóch dni w wydarzeniu uczestniczyło prawie 1700 uczniów.

Prelekcje przeprowadziliśmy w szkołach i w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. To już druga taka akcja w tym roku. Jej celem jest uświadomienie uczniom, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie niska emisja.

Nagłaśnianie problemu zanieczyszczeń powietrza i palenia śmieci jest niezwykle ważne. Na podstawie badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską, każdego roku z powodu złej jakości powietrza w Polsce umiera blisko 50 tys. osób. W tym roku w ponad 100 miastach w Polsce przeprowadzono kampanię edukacyjną, która ma uświadamiać, czym jest niska emisja.
Niska emisja to zanieczyszczenia trafiające do powietrza – szkodliwe pyły i gazy unoszące się na małej wysokości (nie wyższej niż 40 metrów nad ziemią). Pochodzą głównie z komunikacji samochodowej i spalania węgla (szczególnie złej jakości), drewna (o wilgotności pow. 20%) i śmieci. Spalanie odpadów takich jak: kolorowy papier, plastik, lakierowane drewno, guma, ubrania, wszelkiego rodzaju produkty syntetyczne czy tworzywa sztuczne jest nie tylko nielegalne, ale i trujące.

Im większe stężenie pyłu zawieszonego, tym większe niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Unia Europejska wyznaczyła dopuszczalne normy tego stężenia. W przypadku PM10 norma wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny (średnia dobowa) i 40 mikrogramów na metr sześcienny (średnia roczna). W przypadku PM 2,5 norma wynosi 25 mikrogramów na metr sześcienny średnio w roku.

Nasz komfort oddychania zależy niestety od pory roku. Wiosną i latem oddycha nam się lepiej, gorzej jest w sezonie grzewczym, kiedy dymią setki kominów. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza powoduje osłabienie odporności naszego organizmu i wiele dolegliwości zdrowotnych. Powietrze przesycone jest pyłami zawieszonymi, rakotwórczym benzopirenem, metalami ciężkimi, toksycznymi związkami chemicznymi – dioksynami i furanami, tlenkiem węgla, dwutlenkiem siarki, kadmem, cyjanowodorem itp. Lista ta jest długa i długo można ją wymieniać.

Problemu zanieczyszczenia powietrza nie zlikwidujemy z dnia na dzień. Ważne jednak, abyśmy byli świadomi zagrożeń i wspólnie podejmowali działania w trosce o czyste powietrze.

W grudniu razem ze specjalistami z portalu czysteogrzewanie.pl, zorganizowaliśmy na Rynku w Niepołomicach pokaz ekologicznego palenia węglem w tradycyjnych piecach. Mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z tak zwaną techniką palenia od góry – pozwala ona nie tylko zaoszczędzić opał, ale także przyczynia się do poprawy jakości naszego powietrza.

W trosce o zdrowie nasze i naszych bliskich przed wyjściem z domu na spacer warto sprawdzić aktualny poziom jakości powietrza na stronie www.map.airly.eu/pl/.