Czyste otoczenie – ważna to sprawa, dlatego uczniom Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Woli Batorskiej nie brakuje zapału i chęci do tego, by uprzątnąć najbliższą okolicę.

Okazją do wielkiego porządkowania stała się obchodzona co roku – 21 września – Akcja Sprzątania Świata – Polska 2018. W tym roku owe przedsięwzięcie miało szczególny wydźwięk, bo obchodziło jubileusz 25-lecia, i odbyło się pod hasłem: „Akcja – segregacja!”. Uczniowie wyposażeni w worki i rękawice – za które serdecznie dziękujemy pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice – wyruszyli, by posprzątać okolicę.

Ku naszemu zdziwieniu, ale i zadowoleniu, patrząc przez pryzmat lat ubiegłych, już na samym początku wyprawy, stwierdziliśmy jedno – śmieci na drogach jest coraz mniej, więc świadomość ludzi w kontekście dbania o ekologię wzrasta. Niestety mimo czystych poboczy, problemem, który dał się zauważyć były zaśmiecone rowy melioracyjne. To dzięki nim worki nieco się zapełniły.

Z racji tego, że przemierzaliśmy pobliskie ulice, sprzątanie było doskonałym momentem do powtórzenia zasad bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie klasy IVb – zbliżając się do przejścia dla pieszych – pokazywali, w jaki sposób należy bezpiecznie pokonywać tego typu miejsca, a przywołane rymowanki posłużyły za przypomnienie najważniejszych zasad stanowiących o bezpieczeństwie.

Nie bylibyśmy wzorowymi uczestnikami ruchu pieszych, gdybyśmy nie założyli odblaskowych kamizelek, dlatego też – w tym dniu – był to najważniejszy element naszego ubioru. Świeciliśmy zarówno blaskiem, jak i przykładem!

Grażyna Rosiak
Justyna Bielec