Nabycie umiejętności skutecznego wykorzystywania śmieci, podarowanie im drugiego życia, a także podniesienie poziomu świadomości ekologicznej przedszkolaków – to cele jakie przyświecają nam podczas realizacji projektu „Ekostarszaki – ratujemy planetę w 3 krokach”.

Za nami drugi cykl warsztatów pt. „Wytrwałe szkło”.

Tak jak na poprzednich zajęciach rozpoczęliśmy od odpowiedzi na kilka pytań i uporządkowaniu wiedzy na temat rodzajów szkła, jego właściwości i właściwej segregacji. Codziennie, począwszy od spojrzenia przez okno, posługujesz się wyrobami ze szkła, gdy się obudzisz. A czy potrafisz określić, ile przedmiotów w twoim domu jest wykonanych z tego materiału? Dlaczego szkło mimo upływu tylu lat nadal nas fascynuje? Dlaczego wraca się do szklanych opakowań? Czy można sobie wyobrazić współczesną cywilizację bez szkła? Szkło jest jednym z materiałów, które najlepiej podlegają recyklingowi. Wiedzieliście, że szklane opakowania można przetwarzać nieskończoną ilość razy? Ponowne wykorzystanie jednej szklanej butelki to oszczędność 1000W (vat) energii potrzebnej do wyprodukowania nowej butelki (czyli 22 godziny pracy przy komputerze lub 5,5 godzin oglądania telewizji)!

W Polsce średnia roczna konsumpcja opakowań szklanych na mieszkańca nieznacznie przekracza 25 kg. Szkło jest też bardzo wdzięcznym materiałem do upcyklingu, czyli do wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Jak możemy wykorzystać słoiki np. po dżemie lub ogórkach konserwowanych Zapewniamy, możliwości jest bardzo dużo.

My zaproponowaliśmy dzieciom jedną z nich – lampion, który będzie świetną dekoracją każdego domu.

Projekt „Ekostarszaki – ratujemy planetę w 3 krokach” finansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Gminy Niepołomice.

Fundacja Lepsze Niepołomice