3 czerwca w Muzeum Miejskim w Tuchowie odbył się wielki finał Małopolskiego Konkursu Literackiego „Podróże dalekie i bliskie”.

Konkurs organizowała trzeci rok z rzędu Fundacja Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia”. Wśród nagrodzonych dzieci i młodzieży z całego województwa na podium znaleźli się uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej im. Sue Ryder – pierwsze miejsce Julia Wyszyńska z klasy 2b, zaś drugie – Bartłomiej Kochan z klasy 5a. Nagrodę specjalną za najciekawsze zdjęcie otrzymała Marika Ptak z klasy 3 gimnazjum.

Celem konkursu było umożliwienie dzieciom zaprezentowania wspomnień z wakacji i podróży po Polsce i świecie, opisanie spotkań z interesującymi ludźmi, rozwijanie wrażliwości na piękno otaczającego świata, rozbudzanie szacunku do odmiennych kultur, a także poznawanie tradycji i obyczajów innych krajów oraz zabytków.

Dzieci miały za zadanie opisać, w formie pamiętnika z podróży, swoje wspomnienia oraz załączyć materiał fotograficzny obrazujący zwiedzane miejsca. Najmłodsi chętnie dzielą się swoimi przeżyciami. Są także bacznymi obserwatorami życia w innych krajach, a czas lata i jesieni sprzyja odkrywaniu uroków bardziej i mniej znanych zakątków świata. Tak więc pojawiły się relacje z Filipin, Chin, Maroka, Irlandii, Francji, ale też migawki z okolicznych, polskich, często zapomnianych miejsc.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji konkursu był Karol Gut – młody podróżnik, który opowiedział o swojej trwającej 6 tygodni podróży autostopem przez całą Rosję do Mongolii. Spotkanie było bardzo inspirujące i pokazało zebranym, że marzenia warto realizować i osiągać swoje cele.

Uczniowie małopolskich szkół, którzy wzięli udział w konkursie, już wiedzą, że podróże kształcą. To ważne, że mobilizując się do opowiadania o nich, pokazują innym, że chęć poznawania świata może przerodzić się w prawdziwą pasję i być wspaniałą przygodą.

Alicja Włodarczyk
nauczyciel w SSP Sue Ryder w Niepołomicach