6 września Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach miał przyjemność gościć 83-osobową delegację z Izraela, ze szkoły Mekif High School, z miasta Ashdod.

Każdego roku do Polski przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy młodych Izraelczyków, uczniów klas maturalnych, by odwiedzić miejsca pamięci, zabytki związane z historią i zagładą polskich Żydów. Duża część z nich w trakcie tej podróży edukacyjnej spotyka się z rówieśnikami z Polski, wspólnie realizuje projekty i bierze udział w warsztatach i zajęciach.

Delegację w Niepołomicach przywitał Wiesław Bobowski, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach, Dyrektor Zespołu Szkół Barbara Wiśniowska wraz z cała społeczność szkoły.

Dla uczniów przygotowano warsztaty, na które udali się wspólnie z polskimi rówieśnikami. Uczestnicy mieli za zadanie stworzenie z otrzymanych materiałów pochodzących z recyclingu, jednego lub kilku użytecznych lub ozdobnych przedmiotów. Liczyła się kreatywność, komunikacja i współpraca. Po 45 minutach poszczególne grupy zaprezentowały wykonane przez siebie projekty. Członkowie delegacji zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez Gminę Niepołomice.

Podczas całej wizyty i warsztatów, uczniowie wraz z opiekunami posługiwali się swobodnie językiem angielskim.

Później, w auli szkoły grupa uczniów Zespołu Szkół zaprezentowała tradycyjny polski taniec – poloneza, którego wykonanie zostało nagrodzone wielkimi brawami. Kolejny taniec, tzw. Belgijka, wciągnęła do zabawy całą młodzież. Grupa izraelska również zaprezentowała swój taniec ludowy – tym razem w wersji mocno nowoczesnej, co sprawiło, że wszyscy świetnie się bawili.

Po zakończeniu wspólnej zabawy, delegacja izraelska udała się na zwiedzanie miasta, Muzeum i Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

Wrażenia uczniów:
Wizyta Izraelczyków była dla nas ważną lekcją. Nie warto trzymać się stereotypów. Miło było się spotkać z nimi „twarzą w twarz”. Dzięki tej wizycie nawiązaliśmy nowe kontakty i znajomości. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mieć podobne możliwości goszczenia uczniów z innych krajów”.

Wizyta uczniów z Izraela była niesamowitą przygodą łamiącą stereotypy i bariery, pozwalającą poznać wesołych, otwartych i kreatywnych ludzi”.

Każda wizyta uczniów z innych szkół jest ważna, ale ta była wyjątkowa, ponieważ przybyli oni aż z Izraela. Wszyscy mogliśmy sprawdzić nasze umiejętności w zakresie języka angielskiego. Podczas tej krótkiej wizyty mogliśmy poznać swoje zwyczaje, pasje i zainteresowania. Każdy z nas nawiązał dobry kontakt i bawił się wspaniale. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mogła wziąć udział w podobnych warsztatach”.