W sobotę 16 marca Centrum Serenada w Krakowie zamieniło się w lśniącą kolorami salę koncertową. Przeprowadzono tam finał V Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej. Jedną z finalistek była Emilia Azierska – niepołomiczanka, uczennica VIII klasy Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder, która tym razem wykonała piękną, nastrojową piosenkę Laury Pausini „In assenza di te”, śpiewając w języku włoskim.

Celem nadrzędnym przyświecającym organizatorom – XXI Liceum Ogólnokształcącemu w Krakowie oraz Centrum Serenada – jest zachęcenie młodych ludzi do nauki języków obcych oraz do rozwijania ich talentów wokalnych. Nastoletni artyści ze szkół podstawowych oraz liceów prezentowali utwory w języku angielskim, hiszpańskim i włoskim, dbając nie tylko o naturalne piękno brzmienia tych języków, ale także o ogólny wyraz artystyczny wyrażony między innymi nietuzinkową choreografią.

Emilia znalazła się na podium, zajmując pierwsze miejsce w młodszej kategorii wiekowej – uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, iż została nagrodzona także za największą wrażliwość i osobowość sceniczną. Nagrodami w konkursie były: wycieczka do Pragi dla dwóch osób, kurs językowy w szkole Profi-Lingua, tysiąc złotych oraz nagranie własnego singla w profesjonalnym studio nagrań. Zwycięzcy konkursu będą rozwijać nie tylko kompetencje językowe, ale i wokalne.

W jednym z wywiadów po uroczystej gali wręczania nagród Emilia wyznała, że marzy o studiach muzycznych we Włoszech. Zwycięstwo w tym konkursie to z pewnością pierwszy krok do realizacji marzeń. Dziewczynka jest obdarzona wspaniałym głosem i słuchem – gra na pianinie i skrzypcach. Śpiewa w języku angielskim, hiszpańskim i od niedawna – także włoskim. Związana jest z Operą Krakowską, Teatrem Proscenium, a od kilku lat uczęszcza na lekcje wokalu do Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa. Swoim zaangażowaniem i postawą pokazuje, że o marzenia warto walczyć i małymi krokami je realizować. Trzymamy kciuki!

Alicja Włodarczyk
nauczycielka j. polskiego i j. włoskiego w SSP w Niepołomicach-Jazach