Niepołomicki Uniwersytet Dziecięcy ma już wakacje. W środę 12 czerwca zakończyliśmy kolejny, szósty, rok akademicki. Pamiątkowe dyplomy wręczono prawie 300 małym studentom.

Zgodnie z tradycją, na ostatnim spotkaniu nie zabrakło wykładu. Jako że w organizację wydarzenia włączyła się w tym roku firma Pratt&Whitney Tubes z Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej, nasi sponsorzy przygotowali prezentację: „Dlaczego samolot lata?” Wykład prowadzony przez doświadczonego modelarza i pasjonata lotnictwa wyjaśniał podstawy awiacji oraz ukazywał historię lotnictwa, od aerostatów poczynając, a na najnowocześniejszych konstrukcjach kończąc.

Niewątpliwą atrakcją były rozstawione w sali lustrzanej Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa symulatory lotów. Program komputerowy symulował zachowanie statku powietrznego w różnych fazach lotu, a mali studenci mieli szansę wcielić się w rolę pilota szybowcowego, poznać sterowanie oraz budowę szybowców. Tuż obok odbywały się warsztaty z budowania Mostu Leonarda, urządzenie prezentujące prawo Bernoulli’ego, stanowisku gdzie dzieci własnoręcznie ozdabiały i wykonywały model skrzydła lotniczego, eksperymenty z polimerowowym „glutem” z boraksu.

W zakończenie roku zaangażowało się również Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, które specjalnie dla małych studentów przyjechało z teleskopami. Było też stanowisko eksperymentalne z Wydziału Fizyki Akademii Górniczo-Hutniczej.

Wykłady zakończyły się wręczeniem dyplomów i prezentu od firmy Pratt&Whitney Tubes, która dla wszystkich małych studentów przygotowała papierowe modele samolotów do samodzielnego składania.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zakończenie roku Niepołomickiego Uniwersytetu Dziecięcego. Nowy rozpoczniemy już w październiku.