5 czerwca odbyła się druga edycja Ekologicznej Gry Terenowej w Niepołomicach organizowana w ramach projektu „Ograniczenie niskiej emisji dla Gminy Niepołomice” Etap 1.

Do udziału zgłosiły się:
Szkoła Podstawowa Nr 3 Niepołomice Podgrabie,
Szkoła Podstawowa w Suchorabie,
Szkoła Podstawowa w Zabierzowie Bocheńskim,
Szkoła Podstawowa w Podłężu.

Zgłoszone zostały również 2 drużyny ze Szkoły Podstawowej w Niepołomicach, jednak nie dotarły na miejsce gry.

Gra rozpoczęła się o 9.30 w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Po krótkim wstępnie, drużyny wylosowały kolejność startu. Każda ekipa otrzymała pakiet startowy, który składał się z karty pytań oraz mapy. Aby rozszyfrować zagadki, trzeba było wyruszyć w teren poprzez niepołomicki park, następnie rynek oraz okolice zamku.

Tematem gry był smog i sposoby na walkę o czyste powietrze. Uczniowie mogli się dowiedzieć jak ważną rolę w walce z zanieczyszczeniem powietrza odgrywają rośliny, takie jak: drzewa, mchy jak również rośliny doniczkowe.

Uczestnicy gry musieli przechytrzyć Pana Pyłosława (bohatera gry), dogonić go, by zniknął z niepołomickiego powietrza. Nie było to łatwe zadanie Pan Pyłosław, wymyślał łamigłówki, rebusy, ukrywał szyfry, na koniec pogubił składniki smogu, które trzeba było odnaleźć.

Na szczęście wszystkie drużyny dogoniły ostatecznie Pana Pyłosława, który w popłochu zostawił skrzyneczkę, w której kryła się odpowiedź na ostatnie pytanie.

Po oddaniu kart z pytaniami, uczniowie, mieli okazję wykonać własnoręcznie las w słoiku i poznać tajniki tworzenia zamkniętego ekosystemu.

Na zmęczonych uczniów, czekały również przekąski i napoje.

Kolejnym działaniem było wytworzenie smogu poprzez spalenie śmieci w słoiku dzięki czemu, udało się stworzyć brudne mgliste powietrze oraz wytworzyć kwaśny deszcz.

Kolejnym elementem wydarzenia była konferencja dotycząca zmian klimatu oraz odnawialnych źródeł energii.

Po jej zakończeniu nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Niepołomicach-Podgrabiu.

Wszyscy uczestnicy gry terenowej otrzymali dyplomy oraz różne nagrody i upominki.

Żałujemy tylko, że w tym bardzo ciekawym wydarzeniu brała tak mała ilość szkół.