43 oczyszczacze powietrza trafią do wszystkich przedszkoli i żłobków na terenie naszej gminy. Środki na ich zakup zebraliśmy podczas Dni Niepołomic. Dorzucił się więc każdy, kto kupił cegiełkę podczas święta naszego miasta.

  • To kolejny krok w długiej i trudnej walce o czyste powietrze.
  • Oczyszczacze służyć będą naszym najmłodszym mieszkańcom.
  • Ich zakup sfinansowano ze zbiórki podczas Dni Niepołomic oraz budżetu gminy.

Tegoroczna zbiórka podczas Dni Niepołomic przeznaczona była na zakup oczyszczaczy powietrza. Po podliczeniu zgromadzonych środków przyszedł czas na rozeznanie, ile dokładnie urządzeń należy zamówić. Z obliczeń wynikło, że do samych przedszkoli i żłobków potrzeba ich aż 43. Po zebraniu ofert i negocjacjach z dostawcą okazało się, że zebrana suma jest zbyt niska, dlaczego Burmistrz Roman Ptak zdecydował o przekazaniu ponad 13 tysięcy złotych z budżetu gminy na pokrycie zakupu odpowiedniej liczby urządzeń ponieważ – jak przyznał podczas przekazywania sprzętu – „chodzi nie tylko o komfort, ale też o zdrowie dzieci”.

Oczyszczacze zamówiliśmy z opcją dostawy podczas roku szkolnego, a przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dziś dotarł do nas samochód wypełniony zamówionym sprzętem.

Nasze oczyszczacze mają po trzy filtry, by wyłapać z powietrza jak najwięcej różnorodnych pyłów. Filtry trzeba będzie wymieniać około raz w roku, ale ten na największe cząstki – odkurzyć przynajmniej raz na półtora tygodnia. Codzienna obsługa sprzętu nie jest skomplikowana. Najważniejsze informacje przekazane zostały nie tylko wychowawcom, ale również … dzieciom. Kilkunastu małych pomocników dostrzeże każdą zmianę, jaka pojawi się na panelu. Wiadomo zatem: gdy sprzęt świeci na zielono, powietrze jest czyste, sygnał żółty mówi, że należy zacząć oczyszczanie, a alarmowy czerwony – że cząstek i zanieczyszczeń w powietrzu jest stanowczo za dużo.

Przy pierwszym uruchomieniu w przedszkolu nr 1 przy ul. Kościuszki oczyszczacz zaświecił zielenią. Dzięki temu wiemy, że zdążyliśmy na czas.

To oczywiście walka nie z przyczynami, a efektami zanieczyszczenia powietrza. Jednak takie działania również należy podejmować, ponieważ walka z eliminacją źródeł pyłów potrwa jeszcze długo i pochłonie mnóstwo pieniędzy. Taką walkę prowadzimy już od wielu lat, a więcej o niej można dowiedzieć się chociażby z tego artykułu.