Z ogromną radością przyjęliśmy, jako Stowarzyszenie Zielony Puszczyk, zaproszenie Niepołomickiego Uniwersytetu Dziecięcego, by podzielić się z młodymi studentami swoją pasją przyrodniczą.

Wybór tematu należał do nas. Nie zastanawiając się długo postanowiliśmy opowiedzieć dzieciom o sowach. Prelekcje miały odbyć się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa, bo tam właśnie raz w miesiącu spotykają się słuchacze NUD.

O sowach można mówić i mówić, dlatego – przygotowując się do wykładu – mieliśmy spory problem, by zmieścić się w przeznaczonym dla nas czasie. Naszą prezentację poprzedził wykład Franciszka Golonki, ucznia klasy 3 szkoły podstawowej z Podłęża, który bardzo żywo opowiedział o swojej pasji, jaką są ptaki. Na koniec Franek odpowiedział na całe mnóstwo pytań ciekawych świata młodych studentów.

Naszą opowieść o sowach podzieliliśmy na trzy części. Na początek Piotr Woś mówił o tym, jak wygląda sowa. Pomimo różnorodności w obrębie gatunków sowy mają wyróżniające je cechy wspólne, dzięki którym te charakterystyczne ptaki nie sposób pomylić z żadnymi innymi. Ja miałam zaprezentować na slajdach gatunki sów gniazdujących w Polsce – opowiedziałam pokrótce o płomykówce, puchaczu, puszczyku zwyczajnym i uralskim, uszatce, uszatce błotnej, sóweczce, włochatce i pójdźce. Ostatnim prelegentem była Agnieszka Woś, która opisała sowie zwyczaje – mówiła o tym, jak sowy polują, jak zakładają rodzinę i jak dorastają maluchy.

Na koniec naszych prezentacji przedstawiliśmy słuchaczom gościa specjalnego – puchacza Zbyszka, który przyjechał do nas z firmy A.Kuku. Zbyszek już po raz kolejny uczestniczy w naszych spotkaniach i chyba naprawdę je lubi – pewnie dlatego, że podczas wystąpień częstowany jest sowimi smakołykami, które są kartą przetargową, gdy jego opiekunka Agnieszka zachęca ptaka do lotu.

Czy wykład zainteresował dzieci? Myślę, że tak! Mam nadzieje, że zaszczepiliśmy w nich odrobinę sowiej miłości, że zmotywowaliśmy do leśnych (i nie tylko) wędrówek, podczas których można wypatrywać wśród drzew puszczyka, czy ukrywającej się w kościelnej wieży płomykówki.

Paulina Szelerewicz-Gładysz
Stowarzyszenie Zielony Puszczyk