Zapraszamy na tradycyjną fotograficzną podróż w czasie, dzięki której przypomnimy sobie najważniejsze wydarzenia 2017 roku w Gminie Niepołomice.

6 stycznia Orszak Trzech Króli przeszedł przez centrum Niepołomic. Barwnemu korowodowi towarzyszyły uliczne jasełka.

7 stycznia wspólnie ze specjalistami z portalu czysteogrzewanie.pl zorganizowaliśmy pokaz ekologicznego palenia w tradycyjnych piecach. Około 40 osób przyszło na Rynek w Niepołomicach, żeby zapoznać się z tak zwaną techniką palenia od góry. 3 grudnia powtórzyliśmy tę akcję.

Na początku roku  zakończyła się instalacja sensorów na terenie Miasta i Gminy Niepołomice. W ramach współpracy z firmą Airly zamontowano 16 urządzeń mierzących jakość powietrza.

15 stycznia w całej Polsce jubileuszowo zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Niepołomicach znów pobito rekord zebranych środków – wolontariusze uzbierali ponad 56 tysięcy złotych!

Ponad pół tysiąca osób bawiło się w piątek 20 stycznia na XXV jubileuszowym Balu Seniora. Tradycyjnie już impreza odbyła się w Zamku Królewskim w Niepołomicach.

5 lutego w niepołomickiej Bibliotece już po raz dziewiąty odbyła się Wielka Wymiana Książek. Nowych właścicieli znalazło 1418 książek.

2 marca podczas IV Niepołomickiej Gali Sportu podsumowano sportowy rok 2016. Burmistrz nagrodził  zawodników z gminy Niepołomice, za ich wybitne osiągnięcia sportowe.

7 marca Burmistrz Roman Ptak podpisał umowę na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Niepołomicach-Podgrabiu. Inwestycja, której koszt wynosi 1,3 mln złotych ma być ukończona na początku 2018 roku.

10 marca Środowiskowy Dom Samopomocy w Niepołomicach wzbogacił się o nowy samochód marki Ford Transit. Pojazd pomieści 18 osób. Kluczyki do nowego wozu przekazał na ręce kierownik Beaty Hodurek burmistrz Roman Ptak.

9 kwietnia na niepołomickim Rynku odbyły się X Targi Wielkanocne. Na imprezie zorganizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach można było kupić ozdoby do przybrania wielkanocnego stołu oraz inne artykuły związane z tradycją świąt wielkanocnych.

19 kwietnia w Niepołomicach odbyła się konferencja pn. „Oszczędzamy Energię i Chronimy Klimat dla przyszłych pokoleń”. Podczas wydarzenia burmistrz Roman Ptak podsumował 8 lat pracy nad realizacją projektu solarnego, w ramach którego na terenie wszystkich samorządów zamontowano ponad 4 tysiące instalacji solarnych. W gminie Niepołomice powstało ich 660.

22 kwietnia, w Dzień Ziemi, Plac Zabaw na os. Jazy wzbogacił się o kilkadziesiąt drzew. W sadzeniu roślin pomogli mieszkańcy gminy.

26 kwietnia ruszył nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. To trzeci rok realizowania projektów w gminie Niepołomice. We wrześniowym głosowaniu nad 117 propozycjami wzięło udział 5730 osób. Wybrano 61 projektów. Na budżet partycypacyjny co rok przeznaczany jest milion złotych.

Niepołomice zdobyły trzecie miejsce w kategorii małych miast w prestiżowym rankingu fDi Polskich Miast Przyszłości 2017/18. Równie wysoko oceniono nasz potencjał ekonomiczny, a na czwartym miejscu znaleźliśmy się jeśli chodzi o łączność. Wyniki poznaliśmy 27 kwietnia.

28 kwietnia na niepołomickim rynku odbyła się uroczystość przekazania  11 nowych wozów strażackich. Pojazdy trafiły do Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego regionu, w tym także do OSP Niepołomice. Wszystko za sprawą projektu „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie”.

Tradycyjnie w Niepołomicach obchodziliśmy Święto Narodowe Trzeciego Maja. W uroczystościach gminnych uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy.

14 maja ponad 400 osób stanęło na starcie Biegu po Puszczy oraz Wyścigu Rowerowego po Puszczy Niepołomickiej. Już po raz piąty biegacze rywalizowali na trasie półmaratonu po Puszczy.

27 maja, po bezbramkowym remisie z Gryfem Wejherowo, Puszcza Niepołomice awansowali do I ligi. Po raz drugi w 94-letniej historii klubu, piłkarze znaleźli w I lidzie!

2-4 czerwca bawiliśmy się podczas 26 Dni Niepołomic! Podobnie jak w ubiegłym roku koncerty plenerowe odbyły się pod szyldem Letniej Sceny Eski. Obejrzeliśmy występy się m.in Mateusza Ziółko, Moniki Lewczuk czy Sarsy.

11 czerwca na dziedzińcu Zamku Królewskiego odbyła się kolejna edycja Zamkowego Forum Kobiet, a jego tematyka, jak zwykle, poruszała najbliższe kobiecie zagadnienia.

Niemal tysiąc osób pobiegło w IX Biegu w Pogoni za żubrem, który odbył się w Niepołomicach 18 czerwca. W tym roku pogoda była wprost wymarzona do biegania – bez upałów i bez deszczu.

3 lipca w centrum Niepołomic podziwialiśmy jedne z najlepszych samochodów na świecie – Lamborghini, Bentleya, Bugatti, Porsche czy Ferrari. Wszystko za sprawą Gumball 3000 – rajdu luksusowych i super szybkich samochodów.

4 sierpnia Burmistrz Niepołomic Roman Ptak podpisał umowę na dostawę licencji i wdrożenie systemu e-Urząd dla potrzeb Gminy Niepołomice. To kolejny etap projektu „Cyfrowe Niepołomice”.

12 i 15 sierpnia aktorzy Teatru Bagatela wystawili na zamkowym dziedzińcu spektakl Mayday i Mayday 2. Wakacyjne przedstawienia pod gołym niebem to już niepołomicka tradycja.

Tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia spotkaliśmy się w niepołomickim Parku Miejskim na Grillu u Burmistrza. Zaproszenie do wspólnego świętowania końca wakacji przyjęło wielu mieszkańców. W tym roku wyjątkowo Grillowi u Burmistrza towarzyszyły korowód i obrzędy dożynkowe – gminne dożynki, zaplanowane tydzień wcześniej, zostały bowiem odwołane z powodu pogody.

4 września otwarliśmy nową Szkołę Podstawową na Jazach. Obiekt, wybudowany w nieco ponad rok, jest najnowocześniejszym w naszej gminie. Spełnia nie tylko wysokie wymagania techniczne, ale przede wszystkim edukacyjne. W nowej szkole naukę rozpoczęło blisko 400 uczniów.

19 września w Muzeum Niepołomickim uroczyście otwarto wystawę “Znajduję starożytności bardzo piękne. Antyk okiem kolekcjonera”. Po raz pierwszy w zamku, można podziwiać zabytki kultury egipskiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej. Dzieła będą eksponowane w Muzeum Niepołomickim do grudnia 2019 roku.

21 września Burmistrz Roman Ptak podpisał w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego umowę na finansowanie budowy parkingów park&ride! Dzięki tej inwestycji przybędą nam 472 miejsca parkingowe dla samochodów, 32 dla motocykli oraz 258 dla rowerów powstanie w ramach parkingów park&ride oraz punktów przesiadkowych w Niepołomicach, Podłężu, Staniątkach i Woli Batorskiej.

22-24 września w Niepołomicach odbyły się XII Pola Chwały. To jedna z największych imprez historyczno-militarnych w Polsce.

30 września strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Staniątkach obchodzili uroczystość poświęcenia i przekazania sztandaru jednostce. W czasie wydarzenia świętowali też 70-lecie działalności OSP.

Po zmianach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, istniała groźba przejęcia nocnych dyżurów przez szpitale. Na szczęcie, po licznych protestach mieszkańców i władz miasta, od 1 października całodobowa, stacjonarna opieka medyczna wróciła na ul. Korczaka 1 w Niepołomicach. Jest świadczona przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Niepołomicach.

Na początku października poznaliśmy inwestycje, które będą przeprowadzone w przyszłym roku dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.W ramach przedsięwzięcia w Suchorabie powstanie nowe boisko, a w Zagórzu i Zabierzowie Bocheńskim zostanie zmodernizowane boisko wielofunkcyjne.

Gmina Niepołomice otrzymała nagrodę 20-lecia Krakowskich Parków Technologicznych. 9 października w Krakowie odbyła się uroczysta gala podsumowująca 20-lecie działalności Krakowskich Parków Technologicznych. KPT to wysoko wyspecjalizowana instytucja otoczenia biznesu, która wpływa na rozwój gospodarczy

10 października uroczyście otwarliśmy Centrum Kardiologii przy Niepołomickim Centrum Medycznym. Siedziba Centrum mieści się w Niepołomicach przy ul. Korczaka 1, w dawnych pomieszczeniach pogotowia ratunkowego.

11 października podczas XIV Kongresu Nowego Przemysłu, organizowanego przez Grupę PTWP – wydawcę Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl – burmistrz Roman Ptak odebrał nagrodę dla naszej gminy za działania związane z inwestycjami w odnawialne źródła energii.

Na początku listopada Ministerstwo Finansów ogłosiło zestawienie gmin pod względem podstawowych dochodów podatkowych na jednego mieszkańca. Niepołomice z kwotą 2 234,00 zł znalazły się na 158 miejscu z niemal 2500 gmin – najwyżej w naszym powiecie.

22 października w Sali Akustycznej Niepołomickiego Zamku odbył się jubileusz 25-lecia działalności Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu im St. Moniuszki, a jego prezes – Aleksandra Polak – obchodziła 60-lecie pracy artystycznej i pedagogicznej.

9 listopada 2017 roku kardynał Angelo Comastri – archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej przyjechał z 3-dniową wizytą do Niepołomic. Zaproszono Go do ponownego odwiedzenia miasta i wzięcia udziału w uroczystościach z okazji odpustu św. Karola Boromeusza. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej kardynała Comastriego uhonorowano tytułem Zasłużonego dla Miasta i Gminy Niepołomice. Był to dowód uznania dla Jego wielkiej życzliwości, wkładu w duchowe bogactwo niepołomiczan oraz dla pracy na rzecz umacniania więzi ze Stolicą Apostolską.

W listopadzie dobiegła końca budowa kanalizacji w zachodniej części gminy Niepołomice. W ramach inwestycji w Zagórzu, Suchorabie i Słomirogu powstało 19,4 km sieci kanalizacyjnej. Dzięki inwestycji zachodnia część Gminy Niepołomice została skanalizowana w 100%.

11 listopada tradycyjnie obchodziliśmy w Niepołomicach Narodowe Święto Niepodległości. Oficjalne uroczystości odbyły się przed pomnikiem w Parku Miejskim, a część artystyczna w sali akustycznej Zamku Królewskiego, gdzie wysłuchaliśmy koncertu jazzowego Artura Dutkiewicza Trio.

24 listopada w Zamku Królewskim w Niepołomicach odbyło się 20 – lecie 6-2 Hufca Pracy. Uroczystość była okazją do podziękowań dla wszystkich instytucji współpracujących oraz osób, które pomagały realizować cele hufca w trakcie jego 20-letniej działalności.

W gminie Niepołomice trwa projekt wymiany pieców węglowych. Mieszkańcy złożyli 290 wniosków o udzielenie dotacji na ten cel. Do końca listopada podpisano już 50 umów z mieszkańcami. W sumie Gmina Niepołomice ma zagwarantowane dofinansowanie na wymianę 237 pieców.

30 listopada w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa miały miejsce konsultacje społeczne w sprawie koncepcji rewitalizacji parku i terenów w centrum naszego miasta. Główne zmiany proponowane są w sąsiedztwie izby regionalnej oraz stawu będącego nieopodal Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Planowana jest również modernizacja parku miejskiego oraz znajdującej się na tym terenie sceny.

6 grudnia to niewątpliwie ulubiony wieczór wszystkich dzieci na całym świecie. Tego dnia uśmiechnięty, siwobrody święty Mikołaj ponownie odwiedził Niepołomice spotykając się z dziećmi na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Rozdał ponad tysiąc prezentów.

6 grudnia otrzymaliśmy zgodę Wojewody Małopolskiego na  na budowę węzła autostradowego w Niepołomicach. Inwestycja, który poprawi dojazd do Niepołomic i naszej strefy inwestycyjnej, ma być zrealizowana najpóźniej do wakacji 2019 roku.

Burmistrz Roman Ptak odebrał 7 grudnia wyróżnienie dla Gminy Niepołomice za zdobycie drugiego miejsca w Rankingu Gmin Małopolski 2017. Laureatów nagrodzono przy okazji Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski w Zamku Królewskim w Niepołomicach.

W sobotę 9 grudnia w Zamku Królewskim w Niepołomicach odbyła się uroczysta Gala 50-lecia Ogniska TKKF „Wiarus” w Niepołomicach.

20 grudnia po raz trzeci wręczyliśmy tytuł Dąb Biznesu – nagrodę dla firm wspierających rozwój lokalnej społeczności. Tym razem statuetki powędrowały do czterech firm: MAN Trucks, Elektrotermia, Sport Camp i Krakowskiego Parku Technologicznego.