Przeanalizowaliśmy dane otrzymane przez firmę Airly. Na przestrzeni ostatnich 11 miesięcy przez przynajmniej 3 oddychaliśmy powietrzem bardzo złej jakości. 

W styczniu 2017 roku na terenie gminy Niepołomice zamontowano czujniki mierzące jakość powietrza. Postanowiliśmy sprawdzić jakim powietrzem oddychaliśmy przez ostatni rok.

W pierwszej kolejności wzięliśmy pod uwagę zawartość pyłów PM 10. Są to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, a więc ok. 1/5 grubości ludzkiego włosa, które mogą docierać do naszych górnych dróg oddechowych oraz płuc.

Warto zaznaczyć, że dopuszczalne stężenie średniodobowe wynosi  50 µg/m3 i może być przekraczane nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Dopuszczalny poziom stężenia średniorocznego wynosi natomiast 40 µg/m3 i tą wartość uznaliśmy za graniczną w naszych obliczeniach.

Dane, które posłużyły nam do stworzenia wykresów to średnia arytmetyczna wartości odnotowywanych na każdym czujniku z dokładnością do jednej godziny. To oznacza, że do wyliczenia średniej posłużyły nam 24 pomiary przeprowadzone każdego dnia w danym miesiącu.

W sezonie grzewczym nie ma czym oddychać…

Biorąc pod uwagę powyższą normę, okazało się że średnio w gminie Niepołomice powietrzem o zdecydowanie wyższym stężeniu pyłów oddychamy przez trzy miesiące. Są to okresy grzewcze. Najwyższy poziom pyłów PM 10 czujniki zlokalizowane na terenie gminy Niepołomice odnotowały w lutym 2017 roku. Wysokie stężenie występowało również w marcu, a także w listopadzie bieżącego roku.

Statystycznie najgorszej jakości powietrzem oddychają mieszkańcy Woli Zabierzowskiej. W tej miejscowości na przestrzeni ostatnich 11 miesięcy średnie stężenie pyłów było przekroczone aż w sześciu miesiącach! Tak naprawdę czystym powietrzem w Woli Zabierzowskiej mogliśmy oddychać wyłącznie w okresie od maja do sierpnia. Co ciekawe w pobliskim Zabierzowie Bocheńskim średnie stężenie pyłu PM 10 przekraczało normy w zaledwie dwóch miesiącach (luty, marzec).

Tylko w Zabierzowie Bocheńskim w lutym 2017 roku średnie miesięczne wartości stężenie pyłów PM 10 nie przekroczyły wartości 80 µg/m3. W każdym innym miejscu naszej gminy przynajmniej przez jeden miesiąc oddychaliśmy powietrzem w którym stężenie pyłów było przynajmniej dwukrotnie wyższe od obowiązującej normy. W pięciu przypadkach średnia miesięczna dopuszczalna wartość przekroczyła w lutym 2017 roku 100 µg/m3.

Sprawdź jakim powietrzem oddychasz w swojej okolicy:

Niepołomice, ul. Skarbowa
Niepołomice, ul. Krakowska
Niepolomice, ul. Szkolna
Suchoraba
Zabierzów Bocheński
Ochmanów
Zakrzów
Chobot
Staniątki
Podłęże
Zagórze
Wola Batorska

Tydzień czystego powietrza

Korzystając z danych z lutego 2017 roku, który był najgorszym miesiącem pod kątem jakości powietrza,  przeanalizowaliśmy także ile dni w miesiącu statystycznie mogliśmy się cieszyć z braku przeciwwskazań do wychodzenia na zewnątrz.

Wyniki są zatrważające. Biorąc pod uwagę kilka tysięcy wyników z kilkunastu pyłomierzy, zaledwie 25% z nich osiągnęło wartość poniżej dopuszczalnej normy. Upraszczając wynik zgodnie z założeniem, że wszystkie odczyty składają się na cały miesiąc to czystym powietrzem oddychaliśmy statystycznie przez 7 z 28 dni! Warto jednak podkreślić, że w wielu przypadkach  normy przekroczone były wielokrotnie i ten stan utrzymywał się przez kilka dni z rzędu.

<powietrze w lutym 2017 roku>

Dla przykładu w Suchorabie pomiędzy 1-3 lutego średnie stężenie pyły PM 10 wyniosło 272,74 µg/m3, a na Woli Batorskiej w dniach 1-5 lutego zanotowano średnie stężenie pyłów PM10 na poziomie 213 µg/m3, co jest wynikiem pięciokrotnie przewyższającym jakiekolwiek normy.

W lecie problem zanika

Widać natomiast jak na dłoni, że kiedy do naszej gminy zawita wiosna problem zanika. W większości przypadków od kwietnia aż do września włącznie, stężenie pyłów w powietrzu jest niewielkie, a w miesiącach letnich wręcz marginalne. Problem powoli nasila się w październiku, kiedy w wielu gospodarstwach domowych rozpoczyna się sezon „przepalania” , natomiast od listopada poziom stężenia pyłów wzrasta w zastraszającym tempie. Biorąc pod uwagę fakt, że Strefa Przemysłowa oraz ruch samochodowy nie ustaje w miesiącach letnich, a czasem produkcja wręcz jest zwiększana wyraźnie widać, że główny wpływ na jakość naszego powietrza mają niestety niskiej jakości paliwa, które wykorzystujemy do ogrzewania naszych domów i mieszkań.

Czym oddychaliśmy w ostatnim miesiącu?

O ile na początku listopada 2017 roku  wartości oscylowały w granicach dopuszczalnych norm, tak doskonale widać, że z każdym kolejnym dniem czujniki niestety zaczynają się czerwienić. 6 listopada bieżącego roku o godzinie 17.00 średnie stężenie zanotowane w gminie Niepołomice wyniosło 176 µg/m3. Gdyby z obliczeń odjąć wynik osiągnięty w Chobocie (dwukrotne przekroczenie normy 80 µg/m3) stężenie pyłów w całej gminie niebezpiecznie zbliża się do średniego poziomu w granicach 200 µg/m3.

Kiedy mogę wyjść na spacer?

Wyniki z listopada 2017 roku stężenia pyłów PM 10 układają się w jeszcze jedną prawidłowość. Otóż zdecydowanie widać, że najwyższe wyniki notowane są najczęściej od godziny 15.00 i systematycznie rosną najczęściej do godziny 21.00/22.00. Kolejne odczyty w większości przypadków są już niższe. Najlepsze powietrze statystycznie jest w godzinach 8.00-14.00. Nie jest to niestety regułą. Dlatego w trosce o zdrowie nas i naszych bliskich przed zaplanowaniem dłuższego spaceru powinniśmy się sprawdzić aktualny stan jakości powietrza. Aby to zrobić wystarczy kliknąć tutaj.

Jak poradzić sobie z problemem?

Niestety na powyższe pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi. Warto jednak upowszechniać działania zmniejszanie wydzielania szkodliwych pyłów. Najlepszym sposobem jest zamiana kotła węglowego na gazowy. W naszej gminie trwa aktualnie projekt wymiany pieców o którym więcej można przeczytać tutaj. Dodatkowo ważne jest aby piece służyły nam do spalania paliw do tego przeznaczonych, a nie śmieci i materiałów wydzielających szkodliwe substancje. Dlatego też w ostatnim sezonie grzewczym Straż Miejska przeprowadziła ponad 400 kontroli pieców. Na łamach Gazety Niepołomickiej i na stronie niepołomice.eu często poruszane są tematy związane z poprawą jakości powietrza. W szkołach trwa akcja „Nie pal śmieci”, w której przeszkolonych zostało 1700 uczniów. Na początku grudnia wspólnie ze specjalistami z portalu czysteogrzewanie.pl, zorganizowaliśmy pokaz ekologicznego palenia w tradycyjnych piecach.

Na zakończenie warto pamiętać, że smog nie zna granic, tak więc paląc złej jakości paliwem trujemy siebie i naszych najbliższych. Poprawa jakości powietrza zależy od świadomości każdego mieszkańca, dlatego warto pracować nad zmianą szkodliwych nawyków na korzystniejsze.

 

Opracowanie na podstawie danych z czujników dostarczonych przez firmę Airly.