Zdrowie jest najważniejsze, a choroby i różne dolegliwości atakują nie tylko wtedy, gdy nasz lekarz rodzinny jest na dyżurze. Często pomoc medyczna konieczna jest również nocą i w święta.

O tym jak ważne jest, aby w nagłych przypadkach móc skorzystać z pomocy lekarza wie każdy, kto choć raz sam miał taką potrzebę lub szukał pomocy dla swojego gorączkującego nocą dziecka. W naszej gminie codziennie z całodobowej opieki medycznej korzysta około 50 osób.

Wiem, że różne są opinie odnośnie miejsca, w którym te świadczenia są w Niepołomicach udzielane. Niemniej jednak najistotniejszy jest fakt, że w centralnym punkcie naszej gminy, z łatwym dojazdem, bliskością parkingu i profesjonalną kadrą medyczną znajduje się punkt, w którym można otrzymać doraźną pomoc nawet nocą lub w święta. Nie każdy nocny przypadek wymaga wizyty w szpitalu, często kończy się poradą medyczną i wystawieniem recepty. Wygląda jednak na to, że ustawodawca zafundował nam konieczność wizyty w szpitalu w każdym przypadku nocnej choroby.

W efekcie zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, od 1 października 2017 roku nocna opieka medyczna będzie świadczona wyłącznie w szpitalach. Odczuje to każdy, kto będzie się o pomoc ubiegał: czy to mieszkaniec Krakowa, czy sąsiednich miejscowości. Oprócz tego, że trzeba będzie po nią jechać dalej niż dotychczas, to jeszcze – ponieważ punktów będzie mniej – zapewne przyjdzie na nią czekać znacznie dłużej.

To decyzja, z którą się nie zgadzamy. Bez względu na to, jak skuteczny będzie nasz sprzeciw, chcemy aby był jak najgłośniejszy. Chcemy, aby usłyszano nasze stanowcze „NIE” dla ryzykowania zdrowia naszego oraz naszych dzieci, w imię niezrozumiałych zmian w systemie opieki medycznej.

Dlatego wspólnie z wójtami Gdowa i Kłaja zachęcamy każdego Mieszkańca naszych gmin do wyrażenia swojego sprzeciwu wobec tej, w naszej opinii, fatalnej zmiany.

Od dziś do 18 sierpnia w urzędach gmin i ośrodkach zdrowia można podpisywać list poparcia w obronie całodobowej opieki medycznej w dotychczasowej formie.

My, wspólnie z Wójtem Zbigniewem Wojasem z Gdowa i Zbigniewem Strączkiem z Kłaja już podpisaliśmy oficjalne pismo, które dziś trafiło do Narodowego Funduszu Zdrowia. Z treścią pisma można się zapoznać tutaj. 

Roman Ptak
Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice