Ponad tysiąc biegaczy wzięło udział w XI Nidec Biegu w Pogoni za Żubrem. Zawodnicy rywalizowali na dystansach 8 i 15 kilometrów.

Za nami biegowa niedziela w Niepołomicach. Za sprawą kolejnego biegu w Pogoni za Żubrem do Niepołomic w ostatni dzień czerwca przyjechała do nas niezliczona ilość zawodników i kibiców. Tradycyjnie jak w poprzednich latach główny bieg poprzedziły rywalizacje dla młodych biegaczy.

Najmłodsi rywalizowali na sprinterskim, około 100 metrowym wyścigu w ogrodach królowej Bony. Medal na mecie był najlepszą nagrodą dla kilkulatków. Ich starsi koledzy, którzy nie mogli jeszcze wystartować w biegu głównym rywalizowali już w okolicach bramy startowej. Podczas biegów można było zobaczyć sporo walki z przeciwnikami, ale i dobre przygotowanie fizyczne wystarczające na zmierzenie się z dystansami od 400 do 900 metrów.

Punktualnie o godzinie 12:00 na trasę wystartowali seniorzy.  Najszybciej na mecie pojawił się po 26 minutach i 55 sekundach Adam Czerwiński, który wygrał rywalizację na 8 kilometrów. Wśród Pań najszybsza okazał się Karolina Giza, która 8 km trasy pokonała w 28 minut i 5 sekund. Spośród mieszkańców naszej gminy najlepszy okazał się Dariusz Kułynycz, a wśród Pań Magdalena Przystarz.

Spośród startujących na 15 km najszybszy był Roberto Dimicolli, który przebieg trasę w 52 minuty i 53 sekundy. Wśród Pań triumfowała Anna Ficner z czasem 59 minut i 14 sekund.

Na krótszym dystansie sklasyfikowano 560 zawodników. W prawie dwukrotnie dłuższych zawodach linię mety przekroczyło 608 zawodników.

Obecny podczas ceremonii wręczenia nagród burmistrz Roman Ptak, podkreślał wytrwałość i determinację biegaczy. Serdecznie gratuluję wszystkim startującym, bieg w tak trudnych warunkach atmosferycznych to nie lada wyczyn, a wyniki osiągane przez najlepszych zawodników przyprawiają o zawrót głowy – komentował Roman Ptak.

Zadanie biegaczom starali się ułatwić strażacy ochotnicy oraz spółka Wodociągi Niepołomice, dzięki nim co kilka kilometrów zawodnicy mogli przebiec przez specjalne kurtyny wodne. Grupy wolontariuszy z wodą i medalami na mecie oraz zacieniony park miejski były największą nagrodą dla finiszujących.