Tegoroczne Święto Narodowe Trzeciego Maja tradycyjnie rozpoczęliśmy uroczystą mszą św. w kościele parafialnym w Niepołomicach.

Po mszy przeszliśmy Traktem Królewskim przez Rynek pod pomnik w Parku Miejskim. Pochód prowadziła reprezentacyjna orkiestra OSP Lira. W przemarszu uczestniczyli: poczty sztandarowe szkół i organizacji gminnych, drużyny strażackie, kilkanaście delegacji z wiązankami kwiatów oraz wiele mieszkańców gminy.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, wysłuchaliśmy krótkiej informacji o powstaniu Konstytucji 3 Maja przed 228 laty oraz o dalszych losach obchodzenia święta w czasach rozbiorów, międzywojennych, PRL-owskich i obecnie.

Następnie przedstawiciele władz miasta z sekretarz gminy Teresą Kuźmą oraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Ciastoniem i wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Michałem Hebdą złożyli wiązanki kwiatów w imieniu wszystkich mieszkańców. Kilkanaście delegacji szkół i organizacji gminnych także uczciło kwiatami to majowe święto.

Wysłuchaliśmy też krótkiego koncertu melodii patriotycznych w wykonaniu orkiestry Lira, po czym przed zgromadzonymi przeszedł – nagrodzony rzęsistymi brawami – szwadron Kawalerii Ochotniczej im. Krakowskiej Brygady Kawalerii w strojach z epoki konstytucji trzeciomajowej.

Na zakończenie na parkurze za zamkiem obejrzeliśmy pokaz musztry paradnej w wykonaniu niepołomickich ułanów.