10 stron zawiera jedna z najważniejszych umów ostatnich lat, którą dziś podpisaliśmy wspólnie z Marszałkiem Województwa Małopolskiego Jackiem Krupą oraz Wicemarszałkiem Wojciechem Kozakiem. Gwarantuje ona dotację w wysokości 38 milionów złotych z przeznaczeniem na budowę obwodnicy Podłęża.

Budowa obwodnicy Podłęża połączy przyszły zjazd z autostrady A4 z ulicą Kwiatkowskiego na terenie Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w połowie 2021 roku pojadą nią pierwsi kierowcy. Będzie to pierwszy etap zadania. Etap drugi to budowa rond i modernizacja ulic Kwiatkowskiego, Wimmera i Kolejowej aż do mostu na Wiśle.

Inwestycja będzie możliwa dzięki dofinansowaniu unijnemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości 34 mln zł oraz 4 milionom złotych z budżetu państwa. Te pieniądze pokryją niemal 90% kosztów budowy. Pozostałe środki wyłoży gmina Niepołomice.

To kluczowy projekt dla poprawy komunikacji do i z Niepołomic. Po jego ukończeniu ruch tranzytowy oraz dojazd do około 60 firm zlokalizowanych w Strefie Inwestycyjnej ominie centrum Podłęża. Będzie wygodniej, szybciej i bezpieczniej zarówno dla kierowców, jak i mieszkańców.

W ramach projektu zbudujemy dwukilometrowy odcinek drogi między projektowanym węzłem autostrady A4, a strefą inwestycyjną. Wraz z nową drogą powstaną również: estakada nad torami kolejowymi, a także dwa mosty – nad potokami Bogusława i Podłężanka.

Inwestorem będzie gmina Niepołomice. Już ogłosiliśmy przetarg na budowę. Oferty powinny spłynąć na początku października i być może do połowy miesiąca uda nam się wyłonić wykonawcę. Będzie to zadanie realizowane w trybie zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wyłoniona firma przygotuje całą inwestycję – od projektu, aż po położenie asfaltu i ostatnie prace wykończeniowe.

Chcę w imieniu swoim i – wierzę, że również Państwa – podziękować Panu Marszałkowi Jackowi Krupie oraz całemu Zarządowi Województwa Małopolskiego za podjęcie decyzji o wsparciu finansowym tej inwestycji. To duże pieniądze, które otrzymujemy z Unii Europejskiej za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego, w którym mrówczą pracę wykonuje Departament Funduszy Europejskich, którego pracownikom również serdecznie dziękuję.

Roman Ptak
Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice

 

 

Author: Joanna Musial