17 stycznia Krakowski Park Technologiczny podsumował rok 2017. Był to bez wątpienia kolejny dobry rok dla gospodarki.

Krakowski Park Technologiczny w ubiegłym roku obchodził jubileusz dwudziestolecia swojego funkcjonowania. W ciągu całego roku wręczyli dwadzieścia zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Łączne zadeklarowane nakłady inwestycyjne to ponad 566 mln zł.

Podczas okolicznościowych wystąpień Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa (zresztą były prezes KPT) podkreślał ogromną rolę współpracy pomiędzy biznesem, samorządami oraz instytucjami, takimi jak właśnie Krakowski Park Technologiczny, w pielęgnowaniu rozwoju gospodarczego. A jeśli w parze z dobrą współpracą idą środki z Unii Europejskiej, to o sukces jest znacznie łatwiej. Warto pamiętać, że niemal wszystkie inwestycje w infrastrukturę niezbędną do funkcjonowania Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej były współfinansowane ze środków unijnych, za których przyznawanie odpowiadał Urząd Marszałkowski. Dziś stoimy przed kolejnym wyzwaniem, jakim jest budowa drogi łączącej nowy zjazd z autostrady z NSI. To połączenie ważne z punktu widzenia organizacji transportu do firm, a jednocześnie kluczowe dla mieszkańców Podłęża, przez których miejscowość przebiega ruchliwa droga wojewódzka numer 964. Trzeba wierzyć, że środki na budowę tego odcinka się znajdą, co da kolejny impuls do rozwoju Niepołomic i całej Małopolski.

Niewątpliwie największym sukcesem strefy było przyciągnięcie japońskiego inwestora, firmy Mabuchi Motors, która w lipcu rozpoczęła budowę fabryki w Bochni. To będzie pierwszy zakład produkcyjny tej marki w Europie, a zatrudnienie w niej może znaleźć nawet 400 osób.

Warto zaznaczyć, że wśród dwudziestu firm, które zainwestowały w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, dwanaście to przedsiębiorstwa polskie, a dla siedmiu z nich były to kolejne inwestycje. To znaczy, że firmy się rozwijają i chcą prowadzić swoją działalność tutaj, a nie myślą o przeniesieniu się w inne miejsce. To świadczy o dobrym klimacie dla biznesu w całej Małopolsce.

Coraz wyraźniej zauważalna jest obecność Start-Up’ów. Krakowski Park Technologiczny, wraz ze swoją siedzibą przy ulicy Podole 60 w Krakowie, oferuje szklarniowe warunki dla młodych i innowacyjnych biznesów. Działa tu 66 firm, w tym 35 w inkubatorze. A zorganizowana po raz szósty konferencja Digital Dragons, nakierowana na promowanie tych firm, jest już prestiżowym wydarzeniem, które podczas ostatniej edycji przyciągnęło 1500 uczestników.

Jednak dla nas najbardziej interesujący jest rozwój niepołomickiej części Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tutaj również jest się czym pochwalić. Aż 6 nowych pozwoleń – przypomnę, że na 20 w całej Małopolsce – na działalność w SSE to zezwolenia dla firm ulokowanych w Niepołomicach. Otrzymały je BTH Stal, Foodcare, EC Engineering , RBS (choć to nie Royal Bank of Scotland, a producent elementów stalowych), Sarel (uprzednio Elettrostandard) i Pratt&Whitney Tubes.

Ja zaś otrzymałem pamiątkowy certyfikat dla Niepołomic – Gminy przyjaznej inwestorom, sygnowany przez Wojewodę Małopolskiego Piotra Ćwika, Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupę oraz Prezesa Krakowskiego Parku Technologicznego, Wojciecha Przybylskiego. Serdecznie dziękuję!

Roman Ptak
Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice