Kończą się prace przy rozbudowie fabryki Nidec w Niepołomicach. Dzięki tym działaniom firma w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej zatrudnia już ponad 600 osób, a w planach są kolejne rekrutacje. Firma będzie drugim co do wielkości zatrudnienia pracodawcą w naszym rejonie.

16 maja 2017 r. Shigenobu Nagamori założyciel, właściciel i prezes rady nadzorczej firmy Nidec, oficjalnie otworzy nową część zakładu w Niepołomicach. Będzie to uwieńczenie prac, które rozpoczęły się w 2016 roku.

Co się zmieniło? Obecnie Nidec w Niepołomicach będzie dysponował halami produkcyjnymi o łącznej powierzchni 9 800 m2, magazynami o wielkości 3 281 m2 (w tym magazynem wysokiego składu) oraz 3 319 m2 powierzchni biurowej. Dzięki przebudowie nie tylko powiększony zostanie dział produkcji (na nowej hali już stoją nowe linie), ale również dział jakości czy badań i rozwoju.

Nidec to olbrzymie japońskie konsorcjum, jedno z największych w Japonii, które dostarcza produkty i półprodukty do wielu branż, głównie: IT, motoryzacyjnej, energetycznej. To właśnie Nidec dostarcza silników i siłowników ukrytych nie tylko w samochodach (systemy do regulacji siedzeń, układy chłodzenia, układy kierownicze, systemy do szyberdachów itp.), ale również do wielu sprzętów codziennej użyteczności, takich jak urządzenia IT, sprzęt agd., urządzenia do klimatyzacji, rolety, a nawet łóżka szpitalne.

Choć firma w Niepołomicach specjalizuje się głównie w branży automotive, to produkty korporacji Nidec są elementem składowym także wielu innych urządzeń, z których często korzystamy.

W Niepołomicach 43 linie produkcyjne tętnią życiem, część produktów powstaje na standardowych liniach, inne, jak innowacyjne silniki bezszczotkowe, powstają w specjalnie wyznaczonych komorach „clean room”. Produkty powstają na podstawie specyfikacji i wymagań klientów.

Prowadząc swoją działalność, firma dba o standardy jakości nie tylko produktów, ale także standardy czystości i organizacji miejsca pracy oraz ich wpływ na jej efektywność. Firma kieruje się w tym zakresie wewnętrznie wypracowanymi standardami 3Q6S, standardy potwierdzają certyfikaty ISO.

Nidec dba też o środowisko i o pracowników, dowodem tego ostatniego może być fakt, że kiedy w 2008 roku zakład przeniósł się z Zielonek do Niepołomic, wielu pracowników postanowiło się z nią nie rozstawać i do dziś codziennie dojeżdża do pracy po kilkadziesiąt kilometrów. Na części odległych tras (takich jak trasa wiodąca do Niepołomic ze Skały na północ od Krakowa) Nidec zapewnia pracownikom busy pracownicze.

Nieczęsto osoby z zewnątrz mogą obejrzeć fabrykę, dlatego zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej wizyty w firmie Nidec.

Aneta Wątorek