16 maja Shigenobu Nagamori założyciel, prezes i właściciel firmy Nidec dokonał oficjalnego otwarcia nowo dobudowanej części zakładu w Niepołomicach.

Dzięki rozbudowie firma w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej zatrudnia ponad 600 osób i jest drugim co do wielkości zatrudnienia pracodawcą w naszym rejonie.

Otwarcie było niezwykle uroczyste. Wzięli w nim udział obok Shigenobu Nagamoriego – założyciela i prezesa korporacji NIDEC oraz kadry zarządzającej firmy, także pracownicy Niepołomickiego zakładu, sąsiedzi z Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej, Radca i Zastępca Szefa Misji Ambasady Japonii w Warszawie, Wojewoda Małopolski oraz przedstawiciele gminy z wiceburmistrzem Adamem Twardowskim na czele oraz media. W oficjalnych przemówieniach nie tylko powracano do początków firmy Nidec w Niepołomicach, usłyszeliśmy także o planach na przyszłość i w Niepołomicach, ale także w Polsce.

Co się zmieniło? Obecnie Nidec w Niepołomicach będzie dysponował halami produkcyjnymi o powierzchni 9800 m2, magazynem o wielkości 3281 m2 oraz 3319 m2 powierzchni biurowej. Dzięki przebudowie nie tylko powiększono dział produkcji (pojawiły się nowe linie i miejsce pod kolejne), ale również przybyło stanowisk biurowych.

Co się zmieni? Właściciel firmy zapowiada kolejną rozbudowę i to w ciągu najbliższych 3 lat. Mówi również o otwarciu w naszym kraju nowego centrum rozwoju, które będzie ściśle współpracować z niepołomicką fabryką, a produkowane tu silniczki będą dostarczane do zakładów w Polsce, ale także w sąsiednich krajach.

Shigenobu Nagamori zapewniał, że zakłady Nidec powstają tam, gdzie są zapraszane i mile widziane. Zanim w Niepołomicach powstał zakład NIDEC na tym terenie było pusto, a teraz firma ma już wielu sąsiadów. Co sprawiło, że wybrano lokalizację w Polsce? Zaproszenie, dogodny teren inwestycyjny, dobra współpraca administracyjna – szybka i sprawna reakcja władz oraz potencjalny rynek pracowników. Firmom zależy na takich, którzy w tym podobni są do Japończyków, że wiążą się z firmą na dłużej, to zachęca do inwestowania w ich rozwój oraz w rozwój przedsiębiorstwa.

Nidec to olbrzymie konsorcjum, jedno z największych w Japonii. Być może tę nazwę nie każdy zna, ale prawdopodobnie wielu z nas używa wyrobów firmy. Zakłady Nidec dostarczają bowiem produktów i półproduktów do wielu fabryk z różnych branż, głównie: IT, motoryzacyjnych, energetycznych i produkcyjnych. To właśnie Nidec dostarcza silniczków do twardych dysków, dysków przenośnych, serwerów, klimatyzacji, rolet, foteli samochodowych, szyberdachów, telefonów komórkowych, sprzętu agd, paneli solarnych, systemów energetycznych, wszelkich urządzeń transportowych, ale także do maszyn i wielu, wielu innych.

W Niepołomicach na 43 liniach produkcyjnych Nideca wytwarzanych jest 523 referencji wyrobów gotowych. Firma NIDEC w Niepołomicach większość swych produktów kieruje do branży motoryzacyjnej. Są to silniki stosowane jako napęd wentylatora do układów chłodzenia, do zamknięć samochodowych, do regulacji siedzeń, silniki stosowane w samochodach osobowych oraz terenowych w aplikacjach wymagających płynnego zarządzania momentem obrotowym. W 2016 roku uruchomiono produkcję silników bezszczotkowych do elektrycznego wspomagania kierownicy, w tym celu na terenie fabryki zbudowano pomieszczenia typu clean room maksymalnie podwyższonych parametrach czystości.

Prowadząc swoją działalność firma dba o standardy jakości nie tylko produktów, ale także miejsca pracy, co potwierdza certyfikatami ISO. Nidec dba też o środowisko i o pracowników, dowodem tego ostatniego może być fakt, że kiedy w 2008 roku zakład przeniósł się z Zielonek do Niepołomic, wielu pracowników postanowiło się z nią nie rozstawać i do dziś codziennie dojeżdża do pracy mimo odległości kilkudziesięciu kilometrów.

Nie często osoby z zewnątrz mogą obejrzeć fabrykę, dlatego zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej wizyty w firmie Nidec.