Dwudniowe warsztaty poświęcone wymianie dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego transportu zorganizował Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach w środę i czwartek.

W spotkaniu, które odbyło się w ramach projektu Regio-Mob, wzięli udział przedstawiciele samorządów instytucji z Rumunii, Słowenii, Włoch i Wielkiej Brytanii, a także z Polski – z Krakowa i Niepołomic, MPK SA w Krakowie, Kolei Małopolskich sp. z o.o. oraz Politechniki Krakowskiej.

Jako dobre przykłady wprowadzania nowych usług i usprawnień w transporcie publicznym w Małopolsce zaprezentowano Szybką Kolej Aglomeracyjną, którą po kilku latach funkcjonowania można uznać za sukces, zwłaszcza jeśli chodzi o linię między Wieliczka a lotniskiem w Balicach. Również w przypadku usług Tele-Bus w Krakowie można mówić o stałej tendencji wzrostowej, jeśli chodzi o liczbę przewożonych pasażerów.

W drugim dniu spotkania jego uczestnicy mieli okazję na własne oczy zobaczyć, jak te usługi funkcjonują. Odwiedzili także centrum sterowania ruchem w Zakładzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Zapoznali się ponadto z doświadczeniami w sterowania transportem publicznych podczas wielkich imprez masowych, na przykładzie Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w ubiegłym roku w Krakowie.

Na koniec wysłuchali informacji o systemie Wawelo, czyli sieci rowerów miejskich na wynajem, po czym mieli okazję wypróbować omawiany system.

 

Projekt Regio-Mob jest realizowany w ramach program INTERREG EUROPE Unii Europejskiej.