Wczoraj po raz drugi wręczyliśmy tytuł Dąb Biznesu – nagrodę dla firm wspierających rozwój lokalnej społeczności. Woodward Polska, Centrum Budowlane Dorbud oraz piekarnia Adam, Franciszek, Kazimierz Pieprzyca z Podłęża to tegoroczni laureaci.

Zwycięzców uhonorowano podczas corocznego spotkania z ludźmi biznesu w Zamku Królewskim w Niepołomicach. Wyróżnienia wręczyli: Marszałek Województwa Małopolskiego, Wojciech Kozak, wieloletni Burmistrz Niepołomic, Wojewoda Małopolski, Stanisław Kracik, dyrektor działu Parku Technologicznego w KTP Krzysztof Krzysztofiak w towarzystwie ubiegłorocznych laureatów.

Nagroda Dąb Biznesu ma na celu promowanie gminy Niepołomice jako miejsca dobrego do prowadzenie biznesu odpowiedzialnego społecznie. Jest to też wyraz uznania dla firm najmocniej wspierających rozwój społeczności lokalnej oraz podkreślenie wkładu przedsiębiorstw – zarówno małych, jak i dużych – w rozwój naszej małej ojczyzny.

Nagrodę wprowadziła Rada Miejska w zeszłym roku. Jest przyznawana za realizację społecznej odpowiedzialności biznesu, a nie za wyniki biznesowe. W skład kapituły, decydującej o przyznaniu tytułów, wchodzą: Jacek Krupa (reprezentowany przez Roberta Maciaszka), Stanisław Kracik, Krzysztof Krzysztofiak, Adam Suślik, Bożena Kruk oraz Adam Twardowski.

Tytuł Dąb Biznesu jest wręczany w trzech kategoriach: dużej firmy zagranicznej, dużej firmy polskiej, małej firmy rodzinnej.

W kategorii dużej firmy zagranicznej statuetka powędrowała do firmy Woodward. Odebrał ją jej przedstawiciel Dominik Kania. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją i serwisem innowacyjnych systemów sterujących dla lotnictwa i energetyki. Działa w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej od 2010 roku. Przedsiębiorstwo z własnej inicjatywy zaangażowało się w pomoc osobom będącym w trudnej sytuacji życiowej. Firma doposażyła strażaków z jednostki OSP Niepołomice w specjalistyczny agregat prądotwórczy. Wsparli finansowo organizację Spotkania z Mikołajem.

W kategorii dużej firmy polskiej tytuł przyznano firmie Dorbud, działającej od 1993 roku. Wyróżnienie odebrał Józef Wcisło. Firma angażuje się w życie społeczności lokalnej. Wspiera organizacje społeczne, stowarzyszenie i fundacje wśród nich: szkoły, przedszkola, jednostki OSP, kluby sportowe niższych klas oraz Klub Puszcza Niepołomice, Szlachetna Paczka, Orszak Królewski Trzech Króli, Towarzystwo Miłośników Muzyki i Śpiewu w Niepołomicach oraz wiele innych placówek znajdujących się w Gminie Niepołomice oraz w powiecie wielickim.

W kategorii małej firmy rodzinnej zwyciężyła Piekarnia Pieprzyca, rodzinna firma funkcjonująca w Podłężu od niemal 60 lat. Przez ten okres piekarnia zapracowała sobie na znakomita renomę wśród stałych odbiorców w kilkudziesięciu punktach gminy Niepołomice, w Krakowie i okolicach. Była wielokrotnie nagradzana za wspaniałe, różnorakie wypieki, w tym szczególnie za tradycyjny chleb żytni na zakwasie.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na koncert kolęd. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się dwie uczennice niepołomickich szkół Anna Cieśla i Natalia Styczeń, przy akompaniamencie Artura Michalskiego.