Poprawiono dn.: 23.06.2020

1 sierpnia rozpoczyna działalność nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Teraz szybko i w komfortowych warunkach będziemy mogli zostawić dodatkowe odpady.

• Koniec działalności obiektu przy ulicy Wodnej
• Nowy regulamin i godziny otwarcia
• Co można, a czego nie można zostawić

Koszt nowej inwestycji przekroczył 3 miliony złotych. Sporo udało się zrobić dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, które wyniosło około 63%. W rezultacie w  gminie powstał obiekt, których na terenie całego województwa małopolskiego jest naprawdę niewiele.

Korzystający z PSZOK-a będą mogli łatwiej rozładować dostarczone odpady dzięki wybudowanej rampie najazdowej. Na terenie obiektu będzie funkcjonować także ścieżka edukacyjna czy instalacja fotowoltaiczna. Otwarcie punktu w Podłężu zakończy działalność dotychczasowego PSZOK-a w Niepołomicach, przy ulicy Wodnej. Równocześnie w Woli Batorskiej powstaje drugi punkt.

Godziny otwarcia
W związku z przeniesieniem obiektu, Rada Miejska przyjęła uchwałę o organizacji pracy nowego punktu. Punkt świadczy usługi przez 5 dni w tygodniu (od wtorku do soboty). W okresie wiosenno-letnim (od 1 kwietnia do 31 października), będzie czynny od godziny 10.00 do 18.00, a w soboty będzie można z niego skorzystać w godzinach 7.00 do 15.00. W okresie jesienno-zimowym (od 2 listopada do 31 marca) w tygodniu PSZOK również będzie czynny od 10.00, ale krócej bo do godziny 16.00, a w soboty niepotrzebne odpady będziemy mogli zostawić między godziną 9.00 a 15.00. W niedziele, święta oraz dni takie jak choćby Wigilia czy Wielka Sobota obiekt będzie zamknięty. Koordynaty GPS (50.025908, 20.169853)

Procedura odbioru odpadów
W porównaniu do dotychczasowego sposobu odbioru odpadów nastąpi kilka zmian. Jednocześnie na terenie PSZOK-u mogą być przyjmowane dwie dostawy. Co ważne organizując transport pamiętajmy, że masa całkowita pojazdu nie może przekraczać 3,5 tony. Należy mieć również ze sobą potwierdzenie zapłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz dokument potwierdzający zamieszkanie na terenie gminy Niepołomice. Odbiór odpadów jest bezpłatny, ale musimy się liczyć z pewnymi limitami. W przypadku pozostawienia wielkogabarytów, jak choćby stare meble czy dywany każdemu gospodarstwu domowemu przysługuje limit 300 kg na rok. Podobnie wygląda sytuacja z odpadami poremontowymi. Również rocznie możemy pozostawić np. 300 kg gruzu. Warto o tym pamiętać, użyczając naszego limitu znajomym.

Co można, a czego nie będzie wolno zostawiać
Nie wszystkie odpady będzie można zostawić na nowym PSZOK-u. Bez trudu pozbędziemy się m.in.: odpadów ulegających biodegradacji, opakowań wielomateriałowych, papieru, szkła czy zużytego sprzętu elektrycznego. Zostawić będziemy mogli również przeterminowane leki czy chemikalia, a także baterie czy akumulatory. Pracownik punktu odmówi natomiast przyjęcia zmieszanych odpadów komunalnych, popiołu, karoserii i części samochodowych czy opon z pojazdów ciężarowych i maszyn rolniczych. Na PSZOK-u nie oddamy również gaśnic i butli gazowych czy odpadów poprodukcyjnych.

Pełny regulamin funkcjonowania nowego obiektu można znaleźć tutaj. Jeśli nie jesteśmy pewni czy odpady, które chcemy oddać na PSZOK-u zostaną przyjęte warto zapoznać się z tym dokumentem.