7 nowych firm powstanie w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej. Dodatkowo 2 rozbudowują swoje zakłady.

Polskie Zakłady Zbożowe S.A. przenoszą swoją działalność z Krakowa. W Niepołomicach, na powierzchni około 4 ha, budują zakład produkcyjny – Młyn wraz z budynkiem biurowym i zapleczem technicznym, drogą dojazdową, parkingami, małą architekturą oraz infrastrukturą techniczną. Oprócz wytwarzania produktów przemiału zbóż zamierzają prowadzić działalność w postaci usług z zakresu badań i analiz technicznych.

Grupa Eurocash rozpoczęła budowę nowego centrum logistycznego w Niepołomicach, na obszarze blisko 8 ha. Grupa Eurocash jest na rynku polskim liderem w hurtowej dystrybucji produktów żywnościowych, chemii gospodarczej, alkoholu i wyrobów tytoniowych (FMCG). Firma koncentruje się na hurtowej dystrybucji produktów FMCG do tradycyjnych sklepów i placówek detalicznych w całej Polsce.

Kolejną firmą, która zlokalizuje swoją działalność w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej, a konkretnie w Podłężu jest Excellent – producent wyposażenia łazienek. Przedsiębiorstwo będzie wytwarzać przetwórcze szkło budowlane. W ramach inwestycji powstaje zespół obiektów o łącznej powierzchni ok. 11 tys. mkw., sama hala produkcyjna zajmie ok. 8,7 tys. mkw.

Firma Olident uruchomi w Niepołomicach zakład wyrobów stomatologicznych. Będzie wytwarzać drobny sprzęt i wyroby stomatologiczne.

Ponadto w NSI kończy się budowa budynku biurowego przedsiębiorstwa Convoy Logistics Platform Sp.z o.o. Jest to firma logistyczna zajmująca się dostarczaniem samochodów ciężarowych do klienta.

W najbliższym czasie ruszą też prace przy budowie zakładów EC Engineering oraz PHU M. i A. Kohlbrenner Sp. j. EC Engineering to jedno z najlepiej rozwijających się biur projektowych w Europie. Od 2010 roku zajmuje się także produkcją. Firma jest znaczącym producentem oprzyrządowania dla lotnictwa i kolejnictwa. Główne działy EC Engineering to: kolej, lotnictwo, motoryzacja, sprzedaż oprogramowania, produkcja. Natomiast PHU M. i A. Kohlbrenner Sp. j. będzie zajmował się montażem chłodnic samochodowych.

W Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej nie tylko powstają nowe zakłady, ale rozbudowują się też te istniejące.

Jedną z nich jest Staco – zakład produkcji krat pomostowych, stopni schodów, wyrobów pochodnych z krat oraz stalowych paneli dachowych. Firma się rozrasta, by zwiększyć zdolności produkcyjne. Przebudowane zostaną istniejące segmenty hal produkcyjnych i magazynowych oraz części administracyjno-socjalnej. Inwestycja obejmuje też budowę nowych oraz rozbudowę istniejących obiektów w tym hal produkcyjnych i produkcyjno-magazynowych, segmentu administracyjnego oraz infrastruktury technicznej.

Kolejną firmą powiększającą swój zakład jest Pratt & Whitney Tubes, należąca do United Technologies Corporation (UTC) – światowego lidera wysokich technologii, dostarczającej na światowe rynki innowacyjne i zaawansowane produkty. PWT wytwarza zespoły rurowe do silników lotniczych, zarówno pasażerskich jak i militarnych, będąc głównym dostawcą koncernu Pratt & Whitney w tym zakresie.

Na terenie Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej Firma PWT prowadzi swoją działalność od 2012 roku i z roku na rok zwiększa swoją produkcję. Rozbudowa zakładu obejmie nowy budynek biurowy i 1200 m2 dodatkowej powierzchni hali produkcyjnej.

Od początku 2016 roku firma przechodzi ogromny skok rozwojowy, czego dowodem jest wzrost zatrudnienia o ponad 1/3 załogi oraz wprowadzenie 3 zmianowego systemu pracy dla części pracowników produkcyjnych.