Niepołomice prowadzą ożywioną współpracę międzynarodową. Obejmuje ona zarówno kontakty z miastami partnerskimi w Polsce i za granicą, jak i realizację wielu projektów unijnych. Ta współpraca od początku była nastawiona na wymianę mieszkańców, a nie oficjeli.

 Najżywsze są kontakty Niepołomic z jej francuskich partnerem – Saint Jean de la Ruelle. Delegacja tego miasta gościła m.in. kilkakrotnie na Dniach Niepołomic. We Francji często występuje chór Cantata, którego koncerty są bardzo ciepło odbierane. Rozwijają się kontakty z Enköping w Szwecji. W maju 2010 roku burmistrzowie obu gmin podpisali list o współpracy miast bliźniaczych. Młodzież gimnazjalna i licealna angażuje się w przedsięwzięcia w dziedzinie ekologii. Uczniowie przygotowują wspólnie wykłady, prezentacje, prowadzą badania gleby i wody. Rozwija się współpraca na poziomie samorządów. Niepołomiczanie przyglądają się rozwiązaniom dotyczącym ochrony środowiska stosowanym w Enköping. Z kolei Szwedów interesują nasze doświadczenia w przygotowywaniu inwestycji i w dziedzinie zagospodarowania przestrzennego.

 W roku 2007 nawiązaliśmy kontakty z Weingarten w Niemczech.

 Patrzymy nie tylko na zachód. Jako członek Unii Europejskiej i lider zmian w Europie Środkowo-Wschodniej Polska ma wręcz obowiązek przekazywania swoich doświadczeń innym – w tym naszemu wschodniemu sąsiadowi, Ukrainie. Kilka lat temu zawarto umowę partnerską z miastem Kobyljaki, a w 2010 roku nawiązaliśmy kontakty ze Sławutą w obwodzie chmielnickim.

 W maju 2011 r. burmistrz Niepołomic Roman Ptak oraz burmistrz Szécsény na Węgrzech podpisali list intencyjny o współpracy. Okazją był Festiwal Kultury Węgierskiej, który odbył się w ramach Dni Niepołomic. W imprezie uczestniczyła kapela oraz zespół taneczny z Węgier. Niepołomiczanie mieli też okazję spróbować dań typowych dla kuchni węgierskiej a także kupić przedmioty rękodzieła.

Również w maju 2011 r. porozumienie miast bliźniaczych między Niepołomicami a włoskim Monselice podpisali burmistrz Roman Ptak i członek zarządu ds. budżetu Andrea Parolo.
Główne dziedziny współpracy to:
-wymiana związana z wydarzeniami kulturalnymi, a także poprzez podejmowanie i realizowanie wspólnych przedsięwzięć,
-organizowanie spotkań o charakterze sportowym,
-wymiana doświadczeń i organizowanie spotkań między szkołami, wspieranie działalności klubów młodzieżowych, organizowanie konferencji, seminariów i wdrażanie programów szkoleniowo-edukacyjnych,
-wymiana doświadczeń związanych z zarządzaniem samorządem lokalnym.

Realizujemy wspólne projekty unijne z greckim Sykies, hiszpańską Walencją, bułgarskim Pazardjikiem, rumuńskim Braszowem, szwedzką Uppsalą, estońskim Tallinnem czy włoskim Rovigo. Niepołomickie gimnazjum już od kilku lat współpracuje z podobną szkołą w duńskim mieście Aarhus. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół im. Ojca Św. Jana Pawła II utrzymują kontakty z młodzieżą z leżącej pod Rzymem Palestriny. Owocuje to wymianami młodzieży, podczas których młodzi ludzie uczestniczą w zajęciach sportowych i kulturalnych.

Dostrzegamy także szansę nauczenia się czegoś z doświadczeń polskich miast i gmin. Naszym partnerem jest od paru lat leżący na Dolnym Śląsku Jawor. Podpatrujemy m.in. rozwijające się tam oraz w sąsiednim Bolkowie bractwo rycerskie. Z kolei oni zazdroszczą nam odrestaurowanego i ciągle żywego zamku.

Niepołomice są miejscem, do którego lubią przyjeżdżać znane osobistości. W ostatnich latach gościliśmy m.in. Normana Daviesa, angielskiego historyka zafascynowanego Polską. Odwiedziły nas takze małżonki dyplomatów pracujących w Polsce oraz żony szefów jednostek NATO w Europie. Latem 2007 roku w ramach Dni Niepołomic odbył się Festiwal Kultury Tajskiej, którego współorganizatorem była Ambasada Tajlandii w Polsce, a zimą 2007 na zamku oglądaliśmy wystawę fotograficzną przygotowaną przez Księżniczkę Tajlandii.

Zdobyte już doświadczenia utrzymują nas w przekonaniu, że warto spotykać się z mieszkańcami, twórcami, a także władzami innych miast, gdyż można się od nich wiele nauczyć. To także okazja do uzmysłowienia sobie, iż mimo tego że w Unii Europejskiej jesteśmy od niedawna, to obywatelami Europy – od zawsze.

Czy ten artykuł był pomocny ?

Podobne artykuły