Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Miasto i Gmina › Informacje ogólne › O Mieście i Gminie › Wizytówka gminy

Wizytówka gminy

Wizytówka gminy

Poprawiono dn.: 4 lutego 2024

Niepołomice z lotu ptaka

Wizytówka gminy

Niepołomice oddalone są od centrum Krakowa o zaledwie 25 kilometrów. Oprócz miasta, w skład gminy wchodzi dwanaście otaczających je miejscowości: Chobot, Ochmanów, Podłęże, Słomiróg, Staniątki, Suchoraba, Wola Batorska, Wola Zabierzowska, Zabierzów Bocheński, Zagórze, Zakrzowiec i Zakrzów. Teren gminy obejmuje 95 kilometrów kwadratowych, z czego samo miasto zajmuje niecałą jedną trzecią.

Gminę zamieszkuje ponad 30 tysięcy osób, z których niemal połowa żyje w Niepołomicach.

Tutaj przecinają się ważne szlaki komunikacyjne – od południa Autostrada A4 oraz Droga Krajowa nr 94, z północy na południe Droga Krajowa nr 75 z Krakowa do Krynicy, a z zachodu na wschód – główna oś komunikacyjna gminy – Droga Wojewódzka nr 964. Równocześnie południe gminy przecina linia kolejowa E30 (ze stacjami w Podłężu i Staniątkach).

Najstarsze zabytki Niepołomic datowane są na połowę XIV stulecia i zostały wybudowane na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego. Dawne dzieje ściśle łączą się z dworem królewskim i częstymi wizytami monarchów w niepołomickim zamku

Obecnie Niepołomice to jedna z najprężniej rozwijających się gmin w Polsce. Dzięki korzystnej lokalizacji, dobrej infrastrukturze i działaniom lokalnego samorządu, stały się miejscem, w którym swoje inwestycje ulokowało ponad 70 dużych firm – między innymi: Coca-Cola, MAN Trucks, Staco, Silgan White-Cap, Pratt&Whitney Tubes (UTC), Royal-Canin, Brembo, Sopem, Meiller Polska, Nidec, Woodward Governor Poland, FoodCare, czy Oknoplast. Oprócz tego, na terenie gminy działa ponad 3 600 podmiotów gospodarczych.

Niepołomice są również miejscem aktywnego wypoczynku nie tylko dla swoich mieszkańców, ale i ludzi z sąsiednich miejscowości. Zajmująca powierzchnię około 12 tysięcy hektarów Puszcza Niepołomicka jest kompleksem leśnym popularnym wśród spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów oraz jeźdźców konnych. Oprócz tego dobrze rozwinięta infrastruktura sportowa przyciąga tu pływaków, tenisistów, piłkarzy i miłośników sportów walki.

Zamek Królewski

Zamek Królewski widziany z parkuru

Zamek Królewski w Niepołomicach

Murowaną warownię w Niepołomicach wybudowano w połowie XIV stulecia z rozkazu Kazimierza Wielkiego. Zamek stał się ulubionym miejscem pobytu króla, jednak jego rozkwit nastąpił dopiero w czasach panowania Władysława Jagiełły. Odbywały się tu sądy, spotkania króla i jego rady oraz polowania z udziałem zagranicznych gości. W połowie XV wieku Władysław Warneńczyk oddał warownię w zastaw i aż do końca XVIII wieku zamek pozostawał w rękach rodów Czuryłów, Branickich i Lubomirskich.

Modernizacji zamku pojął się w 1506 roku Zygmunt Stary, a ostateczny, renesansowy kształt rezydencja uzyskała w czasach Zygmunta Augusta. Kres świetności budowli przyniosły najazdy szwedzkie. W roku 1655 ograbili oni Niepołomice, zniszczyli kościół, a w częściowo zniszczonym zamku urządzili magazyn żywności. Po rozbiorze Polski w 1772 roku pojawili się tu Austriacy, którzy po zaadaptowaniu obiektu na koszary rozebrali jego drugie piętro. W okresie międzywojennym i po wojnie pełnił on funkcję obiektu użyteczności publicznej. Mieściły się tu lokale komunalne, centrala telefoniczna, a nawet porodówka. W roku 1991 zamek stał się własnością Gminy Niepołomice. Przystąpiono wówczas do kompleksowych działań renowacyjnych.

Prace były trudne i kosztowne. Zamek wymagał nie tylko robót kosmetycznych, ale także wzmocnienia konstrukcji i osuszenia. Odrestaurowane zostały piękne renesansowe detale architektoniczne zdobiące okna, komnaty, bramę wjazdową, a także wspaniale ukwiecony dziedziniec, który zachwyca swoją estetyką turystów i gości. Dzisiaj zamek pełni rolę centrum kulturalno-biznesowego. Odbywają się tu liczne koncerty, wystawy, spotkania biznesowe, wesela, bankiety, a na poddaszu funkcjonuje trzygwiazdkowy hotel, mogący pomieścić 55 osób a także Centrum Konferencyjne imienia Lecha Wałęsy.

Turystyka

Widok na kościół parafialny w Niepołomicach od strony Rynku

Kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach

W ofercie turystycznej gminy najpoważniejszą rolę pełni Zamek Królewski. W jego odrestaurowanych komnatach odbywają się koncerty, wystawy, przedstawienia i konkursy.

Kolejnym znakomitym zabytkiem na naszym terenie jest najstarszy w Polsce klasztor benedyktynek w Staniątkach. Jego budowa zakończyła się w roku 1216, a klasztor pełni swoje pierwotne funkcje po dziś dzień.

Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Niepołomic jest kościół parafialny p.w. Dziesięciu Tysięcy Męczenników. W 2008 roku hucznie obchodziliśmy 650. rocznicę jego konsekracji. Nie można pominąć Kopca Grunwaldzkiego, którego powstanie wynikało z historycznych związków Władysława Jagiełły z Niepołomicami.

W salach Muzeum Niepołomickiego, które mieści się w zamku, eksponowane są m.in. zbiory “Sukiennice w Niepołomicach 2 – znane i nieznane”. Wystawa pokazuje obrazy, m. in. Henryka Siemiradzkiego, Leona Wyczółkowskiego, Piotra Michałowskiego, Artura Grottgera, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Maurycego Gottlieba, Stanisława Witkiewicza oraz rzeźby, wśród nich “Niewolnika” Piotra Wójtowicza, popiersia wielkich Polaków oraz cykl “Tańce polskie” Antoniego Kurzawy.

Oprócz tego, w zamku znajdują się wystawy łowiectwa i fotografii Włodzimierza Puchalskiego, a także prezentująca historię miasta i gminy wystawa “Niepołomice. Miasto, czas  i ludzie”.

Warte zwiedzenia jest również Muzeum Fonografii, które prezentuje historię dźwięku, jego rejestrowania i odtwarzania.

Będąc w Niepołomicach nie można pominąć siódmego co do wielkości kompleksu leśnego w Polsce. Rozciągająca się na powierzchni 12 tysięcy hektarów Puszcza Niepołomicka poprzecinana jest licznymi ścieżkami rowerowymi i traktami spacerowymi.

Gospodarka

Rozległe budynku zakładu firmy Coca-Cola z lotu ptaka

Zakłady firmy Coca-Cola w Staniątkach

Niepołomice kojarzą się nie tylko z prastarą puszczą czy piękną historią. Wizytówką miasta są również duże i spektakularne inwestycje. To one tworzą miejsca pracy dla osób nie tylko z terenu gminy, ale także ościennych miejscowości. Dochody z tytułu podatku od nieruchomości są głównym źródłem zasilania budżetu gminy, a miejsca pracy przynoszą dochód mieszkańcom. Dzięki tym funduszom oraz pomocy przedsiębiorców możliwe jest planowanie wieloletnich programów inwestycyjnych, modernizacja dróg obiektów komunalnych oraz budowa nowych.

Od 1990 roku Gmina prowadzi intensywną politykę, mającą na celu pozyskiwanie inwestorów. Przedsiębiorcy chętnie lokują tu swoje pieniądze ze względu na dobrą infrastrukturę, położenie i dobry klimat. Od 1992 roku na terenie gminy zainwestowały takie firmy jak Coca-Cola, HMS, obecnie działający pod nazwą Staco, Oknoplast – największy w Polsce producent okien, a także producent karmy dla zwierząt Royal Canin, Nidec – zakład produkujący mikromechanizmy do samochodów czy niemiecka firma spedycyjna DHL. Największym sukcesem było sprowadzenie do Niepołomic dużego niemieckiego koncernu MAN, produkującego pojazdy ciężarowe.

Obecnie Niepołomicka Strefa Inwestycyjna zajmuje obszar około 500 hektarów. Uzupełniają ją mniejsze strefy w Ochmanowie i Woli Batorskiej.

Jednak gospodarka Niepołomic nie opiera się wyłącznie na dużych firmach. Oprócz nich działa tu ponad 3 700 podmiotów gospodarczych; sklepy, zakłady usługowe, banki i mała wytwórczość, które stanowią znaczne źródło dochodów i tworzą wiele miejsc pracy.

Przejdź do góry