Kilka stowarzyszeń z naszej gminy przyłączyło się do Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach i Gminy Vigonovo we Włoszech w celu wspólnej realizacji projektu MEET – Budowanie bardziej zaangażowanych i zintegrowanych miast europejskich.

Jak już pisaliśmy w tym artykule, projekt ma na celu poznanie się przedstawicieli obu gmin, szczególnie stowarzyszeń i osób działających na rzecz rozwoju społecznego i integracji oraz opracowanie wspólnego planu działań i programu wymiany wolontariuszy. Celem nadrzędnym jest nawiązanie współpracy na zasadzie miast (gmin) bliźniaczych.

Poniżej organizacje i podmioty, które przystąpiły do projektu:

Stowarzyszenie Pomoc Bliźniemu

Jego misją jest pomoc w przezwyciężaniu trudności dnia codziennego. Zajmuje się szerokim spektrum tematów i działalności: Dom Pomocy dla Osób Starszych, Dom Dziennego Pobytu – Klub Retro, pomoc żywnościowa, Ośrodek wsparcia seniorów w integracji z młodzieżą, Dom Pełen Kultury w Staniątkach.

Ośrodek Wsparcia Seniorów działa w trzech miejscowościach: Wola Zabierzowska, Zabierzów Bocheński oraz Zakrzów. Grupę docelową stanowią seniorzy i młodzież. Prowadzone są zajęcia: kulinarne, edukacji technologicznej, wokalne, artystyczne, spotkania z historią, wycieczki, spotkania integrujące wszystkich uczestników.

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych Dziecięce Marzenia

Prowadzi zajęcia rehabilitacyjne i usprawniające (hipoterapia, rehabilitacja i masaże); organizuje szkolenia i kursy rehabilitacji, spotkania, wycieczki, obozy, konkursy, gry i zabawy, zawody sportowe; podejmuje inicjatywy mające na celu integrację osób niepełnosprawnych ze zdrowymi.

Dom Pełen Kultury w Staniątkach

Prowadzony przez Stowarzyszenie Pomoc Bliźniemu. Zaprasza wszystkich, którzy chcą skorzystać z oferty zajęć, chcą zaproponować i poprowadzić własne zajęcia, mają pomysły na ciekawe działania i wydarzenia lub po prostu chcą usiąść i napić się z nami kawy albo herbaty.

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Puszystych w Niepołomicach

Prowadzi zajęcia aerobiku, aqua aerobiku, nordic walkingu; organizuje wycieczki piesze i rowerowe. Integruje osoby chcące aktywnie spędzać czas.

Laboratorium Aktywności Społecznej OpenSpace

Miejsce stworzone jako przestrzeń, gdzie osoby działające w stowarzyszenia, innych organizacjach, jak również grupy nieformalne mogą zorganizować spotkanie, warsztaty, wystawę itp.

Klub Sportowy Dąb Zabierzów Bocheński

Prężnie działający klub sportowy. Drużyny: seniorzy, juniorzy, młodziki, orliki, żaki, drużyna żeńska – seniorki.

Akademia Siatkówki Niepołomice

Prowadzi zajęcia nauki oraz doskonalenia techniki i taktyki piłki siatkowej. Drużyny młodzieżowe i seniorskie. Organizuje turnieje ligowe, towarzyskie i rodzinne, a także obozy sportowe.

Miejski Chór Cantata

Zrzesza osoby, dla których pasją jest śpiewanie. Ma charakter familijny, wielopokoleniowy, skupia ludzi w różnym wieku i różnych zawodów oraz młodzież od 12 roku życia. Istotnym czynnikiem doskonalenia poziomu artystycznego, rozwoju i promocji chóru, są warsztaty muzyczne, koncerty oraz udział w konkursach i festiwalach. W bogatym repertuarze dominuje muzyka polska różnych epok.