Od 16 do 22 września po raz piąty zorganizowaliśmy w Niepołomicach Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

W tegoroczną kampanię włączyły się także instytucje pozarządowe działające na naszym terenie. Dom Pełen Kultury ze Staniątek zorganizował w niedzielę w parku, wspólnie z wolontariuszami z Zespołu Szkół im. Ojca Św. J. Pawła II, warsztaty pt. „HOP na ROWER” dla dzieci i rodziców . Zapaleni artyści mogli wykazać się weną twórczą wykonując prace plastyczne pt. „Z rodzinką hop na rower”. Prace można było podziwiać na naszej parkowej wystawie.

Dodatkową atrakcją dla maluchów były również gry planszowe prowadzone przez wolontariuszy. Podczas gry dzieci bawiąc się poznawały zasady prawidłowego zachowania na drodze, dowiedziały się w co powinien być wyposażony bezpieczny rowerzysta i w jakich miejscach nie powinno się jeździć.

W przerwie dzieciaki mogły przejechać się samochodzikami elektrycznymi z wypożyczalni Kris Story Car.

W niedzielę TKKF „Wiarus” zorganizował Rodzinny Rajd Rowerowy, a 20-osobowa grupa rowerzystów wyjechała z parku do puszczy, by przy mogile żołnierzy 5. Pułku Strzelców Podhalańskich zapalić znicze wspólnie z grupą rowerzystów z Kłaja. Stamtąd razem wrócili do Niepołomic, by pod opieką przewodnika z Muzeum Niepołomickiego zwiedzać Rynek i komnaty w Zamku Królewskim.

Podczas trwania ETZT Fundacja Lepsze Niepołomice zorganizowała grę terenową pt. „Zgarnij kesza w Niepołomicach”. W grze uczestniczyła liczna grupa osób, w sumie odnaleziono 21 keszy. Najlepszy uczestnik znalazł ich aż 7!

W sobotę i w niedzielę na trakcie królewskim dealer samochodów Renault Auto Spektrum z Krakowa prezentował samochody z napędem elektrycznym. Jednym z nich był samochód osobowy Renault ZOE. To kompaktowy hatchback, który ładuje się głównie z Wall-Boxa, czyli małego, naściennego terminala. Podobnie jak wszystkie samochody elektryczne, ZOE charakteryzuje się zerową emisją. Pojazd elektryczny jest więc korzystny dla otoczenia miejskiego i przyczynia się do poprawy jakości powietrza i ograniczenia hałasu w mieście.

Nowa tegoroczna oferta dla przedsiębiorców to samochód dostawczy Renault Kangoo. Nowe Kangoo to pierwszy seryjny elektryczny samochód dostawczy. Dzięki nowemu akumulatorowi Z.E. 33, Nowe Renault KANGOO Z.E. pozwala przejechać 200 km w warunkach rzeczywistych. Jest to do tej pory największy zasięg na rynku dostawczych samochodów elektrycznych. Technologie i narzędzia zainstalowane w tym samochodzie umożliwiają poprawę zasięgu w samochodzie m.in. przez: hamowanie odzyskowe, pompę ciepła, opony zmniejszające pobór energii, ekonometr i tryb Eco. Ładowanie samochodu jest niezwykle proste i łatwe. Nowa ładowarka 7 kW w dużym stopniu skraca czas ładowania. Nowe KANGOO Z.E. odzyskuje 35 km zasięgu w ciągu 1 godziny i ładuje się do pełnego poziomu w ciągu 6 godzin. Chętni mogli zapisać się w kalendarzu na jazdę testową tymi samochodami.

Obok wystawiły swoje namioty dwie firmy Ad Active z Niepołomic i Silne rowery z Krakowa. To specjaliści w dystrybucji rowerów i hulajnóg z napędem elektrycznym. W tym dniu nie tylko prezentowały najciekawsze modele, ale uruchomili także punkt doradztwa serwisowego. Chętni mogli na płycie rynku spróbować jazdy elektrycznym rowerem bądź hulajnogą.

Dla spragnionych energii do dalszych podróży Cukiernia Jaga, serwowała darmową kawę z drożdżówką, nie tylko rowerzystom, ale także tym, którzy w tym dniu zostawili samochód w garażu.  W sumie wydano prawie 300 kaw i 120 drożdżówek.

Od poniedziałku do piątku w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów F.H.U. Eko Tanko 2 przeprowadzono nieodpłatnie badania spalin w samochodach osobowych. Z usługi tej skorzystało kilkunastu właścicieli czterośladów. Wszystkie analizy spalin mieściły się w normie.

Polskie Składy Budowlane Mrówka z Niepołomic także włączyły się do kampanii ETZT. Firma rozdała w szkołach kilkaset opasek, kamizelek, odblaskowych wszystkim pierwszoklasistom. Furorę zrobiły także cukierki – mrówki.

Policjanci z niepołomickiego Komisariatu, tak jak w poprzednich latach, przeprowadzili w szkołach pogadanki nt. bezpieczeństwa drogowego. Ponadto, wspólnie z uczniami, w 30-osobowych grupach, przejechali na rowerach ulicami miasta. W szkołach i przedszkolach zorganizowano także konkurs plastyczny, a autorzy najlepszych prac zostaną uraczeni pucharami lodowymi w restauracji Bona w Zamku Królewskim w Niepołomicach.

22 września, w Światowy Dzień Bez Samochodu, komunikacja zbiorowa MPK była darmowa.

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i pomoc w tegorocznej kampanii ETZT serdecznie dziękujemy!