Masz pasję, którą chciałbyś się podzielić z mieszkańcami Niepołomic? Masz pomysły na zorganizowanie czegoś w swojej okolicy? Jeśli tak, to projekt FIO Małopolska Lokalnie Północ jest właśnie dla Ciebie.

Organizatorki ubiegłorocznych Ekowarsztatów dla szkraba, mamy i taty – Urszula Ptasińska-Wardyga i Sylwia Rycombel zdobyły dofinansowanie również i w tej edycji konkursu, realizując „Wakacje? Naturalnie!”.

Projekt odbył się w dniach 15-19 lipca. Skorzystać z niego mogły dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Zainspirowany leśnymi szkołami, łączył w sobie czas spędzany w Puszczy Niepołomickiej z kreatywnymi warsztatami w użyczonej na ten cel sali Laboratorium Aktywności Społecznej.

Dzieci każdego dnia spędzały dwie godziny w lesie, gdzie szukały tropów zwierząt, poznawały drzewa, rośliny o właściwościach leczniczych, miały czas na swobodną zabawę i wyciszenie. Zbierały również z ogromnym zaangażowaniem śmieci pozostawione tam głównie przez dorosłych.

Ostatniego dnia wzięły udział w leśnych podchodach, gdzie przy pomocy kompasu, pozostawionych śladów oraz dzięki wykonanym zadaniom, dotarły do ukrytego skarbu, w którym znalazły upominki przekazane przez Referat Promocji i Kultury UMiG w Niepołomicach.

Po czasie spędzonym na łonie natury, dzieci pod okiem realizatorek brały udział w warsztatach, podczas których samodzielnie skompletowały zielnik, przerabiały „stare na nowe”, przygotowywały zdrowe potrawy, tworzyły maści ze starych receptur oraz zapoznawały się z filozofią zero waste.

Świadomość ekologiczna dzieci mogłaby zaskoczyć niejednego dorosłego. Cieszymy się, że projekt został tak ciepło przyjęty i każdego dnia spotykaliśmy się z kompletem uczestników. Dziękujemy i do zobaczenia wkrótce!

Szerszą relację można zobaczyć na naszym profilu FB Ekowarsztaty dla szkraba, mamy i taty.

Projekt jest współfinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego