W roku jubileuszowym, 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, w przeddzień dnia papieskiego, w staniąteckim opactwie odbyło się widowisko teatralne „Jan Paweł II o nas i o sobie samym”.

Paweł Kumięga – reżyser spektaklu, zaproponował widowisko teatralne, podczas którego spotkaliśmy się z obrazem człowieka, który w trudnych dla siebie okolicznościach pokazał milionom wierzących i niewierzących ludzi lepszą, sprawiedliwą drogę życia. Karol Wojtyła wychodząc z małego, prowincjonalnego miasteczka stał się wzorem dla setek tysięcy młodych ludzi. W swojej twórczości ukazuje pełne trudności, wyrzeczeń życie. Odkrywamy jego myślenie i filozofię, jego sztukę. Wreszcie odkrywamy jak przeszedł drogę do obdarzania drugiego, a w szczególności młodych, swoją miłością i opieką duchowego Ojca – mówi Kumięga.

Widowisko Wy jesteście moją nadzieją składa się z autobiograficznych tekstów Karola Wojtyły, traktujących o latach młodzieńczych, dorastaniu w Krakowie, a później misyjnej drodze Papieża Polaka. Całość przepleciona pieśniami i muzyką, których był wielbicielem i przeźroczami z prywatnego archiwum, ukazującymi codzienne życie tego niezwykłego człowieka.

Spektakl po raz pierwszy wystawiany był w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży.

Staniąteckie opactwo gościło kardynała Karola Wojtyłę w latach siedemdziesiątych. Modlił się wówczas z siostrami, prosił je o modlitwę za rodziny. Dziś, kilkadziesiąt lat później mieliśmy okazję nie tylko uczcić pamięć Jana Pawła II, ale i zanurzyć się w jego słowa, zastanowić się nad nimi.

Widowisko dofinansowała Gmina Niepołomice w ramach projektu Obchody 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża w staniąteckim opactwie.

fot. Jakub Porąbka