Zapraszam serdecznie na Ziołomanię, która odbędzie się po raz drugi w Osadzie Podegrodzie u podnóża Zamku Królewskiego w Niepołomicach już 15 sierpnia 2017 r.

Ziołomania to impreza plenerowa otwarta dla wszystkich. Wstęp na nią jest bezpłatny. Nieprzypadkowo spotykamy się w święto Matki Bożej Zielnej. To właśnie podczas tej imprezy każdy w pięknym otoczeniu będzie mógł poczuć zapach ziół, skosztować smakołyków, wziąć udział w warsztatach, wykładach i konkursach dotyczących wykorzystania właściwości roślin.

Imprezę zaczynamy o godzinie 11.00 warsztatem, który poprowadzi Tina Kasprzycka z Galerii Księżyc. Będziecie mogli poznać technikę drukowania roślinami na kartce papieru.

Organizatorka imprezy osobiście poprowadzi warsztaty tworzenia zielników dla dzieci oraz komponowanie własnych przypraw w moździerzach.

O godzinie 12.00 odbędą się warsztaty robienia naturalnego peelingu, poprowadzi je Wiktoria Mucha z Mydłostacji.

Osoby, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat ziół, rozpoznawania i ich zastosowania zapraszamy na warsztaty Bartosza Jemioły, autora książki „Terenowa Apteczka Ziołowa”. Warsztaty kulinarne, na których zostanie wykonane „Pesto z chwasta”, poprowadzi Małgorzata Kalemba-Drożdż autorka takich książek jak „Pyszne chwasty”, „Różane przepisy”.

Szczególnie panów zainteresować mogą organizowane o godzinie 13.00 warsztaty piwne, prowadzone przez Browar Gentlemen. Na ich stoisku będzie można spróbować piwa rzemieślniczego. A o godzinie 15.30 odbędą się warsztaty nalewkowe, które poprowadzi Andrzej Mikołajewicz z Czorsztyna.

Dzieci z pewnością będą miały okazję nauczyć się lepienia pierogów, plecenia wianków oraz czerpania papieru.

Podczas Ziołomanii będą odbywały się degustacje lemoniady lawendowej oraz miodów. Będzie można wykazać się talentem manualnym podczas ozdabiania pudełek na przyprawy metodą decoupage, które poprowadzi Małgorzata Klima.

Będą też wykłady, pierwszy – o godz. 12.30 – dotyczyć będzie olejków eterycznych. Kolejny „Kolory herbat” mówił zdradzał sekrety herbat z całego świata i połączony będzie z degustacją o 14.30.

Przewidziane są również konkursy:
– ponieważ impreza odbywa się w święto kojarzone z bukietami z kwiatów i ziół, nie może zabraknąć konkursu na najpiękniejszy bukiet zielny. Skomponowane przez siebie wiązanki należy składać w godzinach od 11.00 do 14.00.
– o 13.00 zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na rozpoznawanie ziół. Dzieci zapraszamy z własnymi wiankami o godzinie 15.30, natomiast o 16.00 prosimy przynieś zielniki.

Wszystkie powyższe informacje znajdują się na stronie: www.ziołomania.pl.

Ziołomania odbędzie się dzięki wsparciu Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach oraz Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice, które objęły również patronat nad Imprezą.

Do zobaczenia na Ziołomani:)

Jadwiga Pitek
organizator Ziołomanii
sklep Ziołowo w Niepołomicach