Szanowni Państwo,

Po wakacyjnej przerwie do szkół wrócili uczniowie. Wakacje to dla nich wypoczynek, a dla gminy czas, w którym w szkołach przeprowadzane są niezbędne remonty.

Szkoła w Niepołomicach przy ul. Szkolnej poddana została gruntownej modernizacji. Zakres prac był ogromny: wymiana sieci elektrycznej, wymiana systemu ogrzewania, remont wszystkich toalet, wymiana dachu nad starą częścią budynku, malowanie ścian, montaż pomp ciepła itp. Część tych prac była związana z reformą edukacji i koniecznością dostosowania obiektu do potrzeb najmłodszych uczniów.

Nie udało się jednak zdążyć ze wszystkimi pracami. Pomieszczenia dla dzieci z najmłodszych klas są jeszcze nieprzystosowane do nauki, w związku z czym dzieci chwilowo muszą uczyć się w innych miejscach.

Nie zamierzam przerzucać odpowiedzialności, czy skarżyć się na procedury administracyjne. Na remont mieliśmy dwa miesiące, a to mało zważywszy na fakt, że powierzchnia budynku to blisko 5 tysięcy metrów kwadratowych. Niestety pewnych prac budowalnych nie da się przyspieszyć, muszą być wykonywane w odpowiedniej kolejności.

W tym tygodniu zajęcia dla dzieci z klas 0-3 będą prowadzone w Zamku Królewskim (nota bene kiedyś działało tam liceum i pewnie sporo osób to pamięta), Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa, Bibliotece Publicznej i Laboratorium Aktywności Społecznej. Uczniowe dostaną się tam pod czujnym okiem nauczycieli. Klasy czwarte uczą się normalnie, w szkole przy ul. 3 Maja.

Od poniedziałku, 10 września lekcje będą mogły odbywać się przy ul. Szkolnej. Potrzebujemy tych kilku dni, aby szkołę wysprzątać, umeblować i porządnie wywietrzyć.

Drobne prace czy poprawki będą jeszcze wykonywane, ale nie będzie to miało wpływu na bezpieczeństwo i komfort nauki.

Gorzej wygląda sytuacja z częścią budynku, która ma służyć gimnazjalistom. W ostatnim roku funkcjonowania gimnazjum mamy siedem klas. Według zapewnień wykonawcy realny termin zakończenia prac wewnątrz tej części to połowa października. Wyjścia są dwa: nauka w nie do końca wykończonych klasach (np. niepomalowane ściany) lub zorganizowanie transportu do Woli Batorskiej i nauka w tamtejszym gimnazjum.

To drugie rozwiązanie wydaje się rozsądniejsze – w Woli Batorskiej jest gotowy, wyposażony obiekt szkolny mogący pomieścić uczniów, w którym da się prowadzić naukę w bardzo dobrych warunkach. Na który wariant się zdecydujemy poinformuję Państwa w najbliższy piątek.

Pozostaje mi wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji i prosić Państwa oraz dzieci o cierpliwość i wyrozumiałość. Wytrzymajmy wspólnie ten najbliższy czas i oddajmy najmłodszym uczniom fajną, dobrze wyremontowaną szkołę.


Roman Ptak
Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice

Author: Joanna Musial