6 sierpnia w Niepołomicach odbyła się 10. Wielka Wymiana Książek. Na ten dzień czekali z niecierpliwością wszyscy poszukiwacze i tropiciele książkowych okazji.

Akcja wymiany zgromadziła tłumy czytelników – pasjonatów literatury oraz gości i turystów zwiedzających nasze miasto. To niecodzienne spotkanie „książkomaniaków” było pretekstem do uporządkowania prywatnych biblioteczek, okazją do literackich polowań, do ciekawych rozmów o książkach, które warto przeczytać oraz do poznania innych wielbicieli czytania.

Wymianie książek towarzyszył również szereg atrakcji adresowanych do najmłodszych bywalców tej imprezy. I tak w zaimprowizowanej pracowni malarskiej dzieci miały okazję poszaleć z farbami i pędzlami, wyczarowując wspaniałe obrazy przedstawiające najczęściej piękno przyrody i ulubione czworonogi. Mali wielbiciele warsztatów manualnych mogli natomiast popisać się, ozdabiając szare papierowe torebki niezwykle barwnymi wizerunkami sówek. Do tych efektownych torebek z radością wkładali później znalezione na stołach ulubione książeczki.

Dla miłośników klocków Lego Centrum Kreatywności Bricks 4 Kidz przygotowało wiele atrakcji. Młodzi legomaniacy mogli budować różne modele z klocków w oparciu o gotowe instrukcje, a następnie samodzielnie wprawiali je w ruch. Dla kreatywnych przygotowano górę klocków, z których mogli wyczarować budowle według własnych pomysłów. Wytrwali wzięli udział w konkursie na najwyższą klockową budowlę.

Na zakończenie zabrano uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury jednocześnie. Było to możliwe dzięki teatrzykowi obrazkowemu Kamishibai, który łączy czytanie z prezentowaniem ilustracji. Zabawa była przednia, bowiem zaprezentowane w teatrzyku 3 opowieści (Groszki, Mój przyjaciel Kemushi, Rower Walentynki) nie tylko zainteresowały młodych widzów swoja treścią, ale też angażowały ich do aktywnego udziału w spektaklach.

Sama wymiana książek zakończyła się sukcesem. Nowych właścicieli znalazło aż 2079 książek! To dotychczasowy rekord!

Cieszymy się, że tak wiele osób przychodzi, wymienia, oddaje przeczytane książki i dzięki temu mogą one nadal krążyć po niepołomickim „książkobiegu”.

Barbara Wyczesana
Marta Piotrowska
Biblioteka Publiczna w Niepołomicach