Mija 25 lat od kiedy chór Cantata zrodził się do życia i stawiał pierwsze kroki. Przeszliśmy długą i krętą drogę od roku 1994, kiedy z inicjatywy ówczesnej prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu Aleksandry Polak, założony został chór Cantata.

Oprócz sukcesów i pięknych chwil, spotykały nas również trudy pracy i wyrzeczenia. Dla amatorskiego chóru nauka nut i zasad muzyki jest niejednokrotnie wielkim wyzwaniem, jednak nie poddajemy się, krok po kroku zmierzając do przodu. W wędrówce przez często nieznany świat skomplikowanych partytur prowadzi nas, od początku działalności chóru, Bogusław Grzybek – krakowski dyrygent, muzyk i pedagog, a równocześnie organista Bazyliki Mariackiej.

Na przestrzeni 25 lat w szeregach chóru stanęło wielu wspaniałych ludzi w różnym wieku, reprezentujących różne profesje, których łączyła miłość do muzyki i chęć dzielenia się nią w różnych zakątkach świata. Nawiązało się wiele trwałych przyjaźni, które przezwyciężają czas i dzielące kilometry. Niewątpliwie muzyka jest spoiwem łączącym ludzi bez względu na wszelkie bariery.
Repertuar chóru jest bardzo różnorodny i bogaty. Od muzyki polskiej różnych epok o charakterze religijnym, patriotycznym, a także ludowym, po dzieła znamienitych kompozytorów światowych takich jak: Mozart, Haendel, Bach, Vivaldi, Haydn i wielu innych. Występy chóru to przede wszystkim uczestnictwo w różnorakich uroczystościach na terenie Miasta i Gminy Niepołomice, koncerty w licznych sanktuariach w Krakowie, w różnych miejscach od Bałtyku aż po Tatry, a także poza granicami kraju. Chór występował już w wielu stolicach Europy: Paryżu, Wiedniu, Rzymie, Pradze, Berlinie, Budapeszcie, Wilnie czy Bratysławie. Od 25 lat Cantata organizuje i bierze udział w cyklicznych koncertach chóralnych w Niepołomicach. Między innymi coroczne koncerty kolęd i pastorałek, występy patriotyczne, okolicznościowe, charytatywne. Współpracuje z chórami polskimi (Organum z Krakowa, Oktava z Żagania, Gorce z Nowego Targu, Akord ze Swarzędza) i zagranicznymi (Arioso z Francji, Enköpings ze Szwecji, Mosaik z Austrii, La Settima Nota z Włoch, Chor96 z Niemiec, Sparni z Łotwy) – dlatego też organizuje liczne koncerty międzynarodowe. Rokrocznie Cantata pracuje nad swoim poziomem artystycznym i nowym repertuarem podczas prób odbywających się 2 razy w tygodniu oraz wyjazdowych warsztatach muzycznych, gdzie szlifuje swoje muzyczne dokonania. O poziomie chóru świadczą jego osiągniecia. Najważniejsze z nich to:
– Złota Struna w Małopolskim Konkursie Chórów – 1999 r., 2002 r., 2003 r., 2006 r., 2009 r., 2010 r., 2011 r., 2013 r., 2015 r.,
– Udział w III Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Varsovia Cantus – Warszawa 2007 r.
– Udział w BALKAN FOLK FEST – Bułgaria 2010 r.
– Udział w II Wrocławskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym VRATISLAVIA SACRA – Wrocław 2012 r.
– I miejsce w konkursie Kolęd i Pastorałek w Miechowie – 2005 r., 2006 r., 2019 r.
– Grand Prix w II Festiwalu Pieśni Maryjnych „Ave Maryja” w Osielcu – 2006 r.
– Nagranie płyt: Cantate Dominum – 2003 r., Cantus Gloriosus – 2007 r. i Kolędy i Pastorałki – 2008 r.

Od 5 lat chór zaprasza do udziału w koncertach chóry dziecięce ze szkół podstawowych z Miasta i Gminy Niepołomice (chór Szkoły Muzycznej, Fletnia z Zakrzowa, Nutki z Suchoraby), chcąc uwrażliwić młode pokolenie na piękno muzyki, zwłaszcza klasycznej. Cantatę cieszy każda szansa promowania kultury muzycznej, w szczególności poprzez organizowanie koncertów, które stało się już jej 25-letnią tradycją. Regularne wydarzenia kulturalne przyciągają nie tylko niepołomiczan, którzy chętnie przychodzą na spotkania z muzyką, brzmiącą na żywo w stylowych wnętrzach Zamku Królewskiego, ale również słuchaczy z pobliskich miejscowości i miast. W tym roku chór Cantata został wyróżniony Perłą Powiatu Wielickiego w dziedzinie kultury.

Zarząd, Dyrygent i Chórzyści Chóru Cantata kierują gorące podziękowania do władz Miasta i Gminy Niepołomice, z burmistrzem Romanem Ptakiem na czele, jak również do prezes Fundacji Zamek Barbary Ptak i dyrektor Muzeum Niepołomickiego Marii Jaglarz za życzliwość, pomoc finansową i organizacyjną oraz dbałość o wszelkie potrzeby chóru. Słowa wdzięczności kierujemy również do naszych wiernych słuchaczy, z których serdecznością spotykamy się na koncertach, honorowych członków, przyjaciół, koleżanek i kolegów z zaprzyjaźnionych chórów i zespołów.

Anna Ptasznik
prezes chóru (alt w chórze Cantata)