14 września o godz. 20.00 zapraszamy do Zamku Królewskiego na pierwsze po wakacyjnej przerwie Spotkanie przy Czakramie. Gościem gospodarzy wieczoru Agnieszki Rösnerówny i Edwarda Zawilińskiego będzie Agata Rymarowicz.

Agata Rymarowicz to pochodząca z Bieszczadów artystka wywodząca się z nurtu piosenki poetyckiej. Jest też autorką i kompozytorką. Ukończyła Uniwersytet Pedagogiczny w Rzeszowie i tam też stawiała pierwsze kroki na scenach klubów studenckich. Śpiewała wiersze znanych poetów do własnej muzyki, a także ludowe piosenki łemkowskie.

Dwukrotnie była finalistką Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (1986, 1987). Jest laureatką II nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Beskidzkiej w Rzeszowie (1988). W latach 1988-1991 związana z folkowym zespołem Varsovia Manta.

Przez wiele lat współpracowała z Tadeuszem Krokiem – krakowskim bardem, śpiewającym poetą. Wspólnie nagrali trzy płyty: „Pierwszy raz – ostatni raz” (1993), „Największa miłość – najcięższy grzech” (2002) oraz „Pogoda na pogodzenie” (2008).

Artystka wydała też 3 solowe płyty: „Hej lelija” (2012) zawierająca utwory autorskie oraz świąteczne pieśni staropolskie i rusińskie, „Pamiątki” (2013) – na tej płycie, obok piosenek poetyckich, znalazły się rusińskie piosenki ludowe – łemkowskie i bojkowskie oraz „Pod powieką” (2018) – z utworami autorskimi oraz ludowymi pieśniami górali Karpat Wschodnich.

14 września, godz. 20.00, Piwnica Gotycka Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny.

Author: Joanna Musial