Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w kościele katolickim, przygotowywanym na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W Polsce początki święcenia palm sięgają XI wieku. Palmy wije się z witek wierzbowych, gdyż w naszym klimacie wierzba jest drzewem, które wiosną najwcześniej budzi się do życia, a w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.

W polskiej tradycji palma uwita z gałązek wierzby przyozdabiana jest baziami, bukszpanem, jałowcem, ziołami i wcześniej przygotowanymi krepinowymi i bibułowymi kwiatami oraz barwnymi wstążkami.

Można kupić rozliczne wzory barwnych palm, przygotowanych głównie na wzór palm wileńskich, ale też można w sposób tradycyjny wykonać je samodzielnie i temu właśnie służyły warsztaty organizowane w domach kultury naszej gminy.

Również Dom Kultury w Zagórzu przez cały marzec dbał o zachowanie tradycji wielkanocnych. Obok zdobienia pisanek przez dzieci i dorosłych oraz tworzenia stroików wielkanocnych, w tym roku postanowił uwić palmę na Gminny Konkurs Palm organizowany na niepołomickim rynku.

Do osiągnięcia ostatecznego celu, jakim ma być piękna palma, przyczynili się przede wszystkim uczestnicy warsztatów i popołudniowych spotkań podczas, których zwijaliśmy krepinowe kwiaty. Nasza instruktorka, Natalia Nowacka nauczyła nas prawidłowego i tradycyjnego wykonywania poszczególnych rodzajów kwiatów, zwijania, skręcania, doboru kolorystyki, sposobu kompozycji bukietów. Chętnych do skręcania kwiatów jest wielu, niezależnie od wieku i umiejętności. Najwięcej radości sprawia to dzieciom, które też chcą mieć swój udział w zagórzańskiej palmie. Uczestnicy z wielką starannością wykonywali piękne wiosenne kwiaty, wśród nich żonkile, krokusy, tulipany, stokrotki, ale były też ozdobne róże i kwiaty o nieznanej nazwie. Wszystkie piękne, przepełnione żywymi kolorami wiosny, no i oczywiście w dużych ilościach, tak że cały dom kultury tonął w kwiatach w oczekiwaniu na odpowiednią chwilę, by w ostatnim tygodniu przed Niedzielą Palmową wkomponować je w wielkanocną palmę.

W nasze przedświąteczne przygotowania, a zwłaszcza wicie palmy włączyły się również panie z Koła Gospodyń, przedstawiciele Rady Sołeckiej, a nasi wspaniali strażacy zobowiązali się dostarczyć wielkanocną palmę na konkurs w Niepołomicach.

Wspólna palma to nie jedyny efekt zagórzańskich spotkań. Nasi uczestnicy zajęć zdobyli określone umiejętności i wiedzę na temat wielkanocnych tradycji. Jak deklarowali w tym roku, w Niedzielę Palmową pojawi się więcej tradycyjnych, staropolskich palm wykonanych własnoręcznie i wśród nich z pewnością nie będzie dwóch jednakowych.

Cudowna atmosfera, przepełniona radością i życzliwością, towarzysząca tym spotkaniom sprzyjała twórczym pomysłom. Święta i zwyczaje z nimi związane towarzyszą nam od stuleci, to nasze piękne dziedzictwo kulturowe, które należy pielęgnować i chociażby w cząstce ocalić od zapomnienia.

I właśnie takim celom służą wspólne przedświąteczne spotkania, na które zapraszamy chętnych w godzinach popołudniowych, zarówno do dalszego zwijania kwiatów, jak i do wicia palmy.

Krystyna Krupa Samek
instruktor – Dom Kultury w Zagórzu