Choć kilka dni wcześniej niebo nad Niepołomicami było zdecydowanie deszczowe, to 28 maja pogoda dopisywała od samego początku. Jak się później okazało, była to świetna zachęta dla całych rodzin, które tłumnie przybyły do parku miejskiego. Można tutaj było wziąć udział w Dniu dziecka z nauką i w pełni czerpać z bogatej oferty atrakcji naukowych i technicznych, przeważały eksperymenty na wesoło.

Wspólnie z młodymi naukowcami z Klubu Młodego Odkrywcy Nucleus z Krakowa badaliśmy rozwielitkę i wodzienia; sprawdzaliśmy, czy dżdżownica widzi i czuje oraz reaguje na dotyk, a ponadto, które organizmy lubią wodę, a które nie.

Pracownicy Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazywali, jak chemik bawi się w kuchni przy pomocy odczynników, które każdy bez problemu w niej znajdzie – wykorzystując ocet, sodę oczyszczoną, płyn do mycia naczyń. Z pewnością jednym z ciekawszych doświadczeń był pokaz wbijania gwoździa bananem przy użyciu ciekłego azotu.

Największym powodzeniem cieszyło się stoisko Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, na którym można było eksperymentować z kolorowymi hydrożelami (popularnie zwanymi glutami!), służącymi nie tylko do świetnej zabawy, ale przede wszystkim jako materiały do chłodzenia po oparzeniach. Chętni, z wykorzystaniem ramienia pomiarowego ze skanerem 3D formowali obraz dłoni, który mógłby posłużyć do tworzenia protezy. Na przykładzie kawy i herbaty widzieliśmy formowanie materiałów sypkich.

Nie zabrakło też typowych, a jednak naukowych zabaw dziecięcych. Pracownicy Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej przywieźli piasek, który płukaliśmy w poszukiwaniu złota. Był też inny piasek – magnetyczny, który służył do wykrywania minerałów o właściwościach magnetycznych. Właśnie ten piasek magnetyczny można było otrzymać w konkursie rysunkowym “Pobudź swoją wyobraźnię – namaluj świat sprzed milionów lat”.
Swoją obecność zaakcentowali także niepołomiczanie. Dzięki Młodzieżowemu Obserwatorium Astronomicznemu oglądaliśmy przez teleskop niebo.

Fizyczny tor przeszkód, czyli warsztaty dla najmłodszych przygotowało koło fizyczne z Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Niepołomicach. Z zadań, z którymi zmagały sie dzieci, wymienimy przykładowo: strzelanie z działa powietrznego; sprawdzanie, czy bańki mydlane zawsze są kuliste, czy z ogórka kiszonego można zrobić baterię, czy to możliwe, że woda nie wyleje się ze słoika, gdy odwrócimy go do góry dnem?

Duże zainteresowanie, jakim cieszyło się wydarzenie dowodzi, że upowszechnianie nauki czy inżynierii jest potrzebne i może być ciekawą formą spędzania wolnego czasu, tak dla dzieci, jak i dorosłych. Dziękujemy za obecność i serdecznie zapraszamy w przyszłym roku! A wcześniej, we wrześniu, zachęcamy do uczestnictwa w Nocy naukowców.

Chciałbym, w imieniu Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego oraz Gminy Niepołomice, raz jeszcze serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom oraz gościom, bez których Dzień dziecka z nauką nie mógłby się odbyć:
– Kółku fizycznemu z Gimnazjum w Niepołomicach,
– Klubowi Młodego Odkrywcy Nucleus z Krakowa,
– Wydziałowi Mechanicznemu Politechniki Krakowskiej,
– Wydziałowi Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej,
– Wydziałowi Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Szymon Pitek
nauczyciel w MOA
organizator Dnia dziecka z nauką