W niedzielę, 18 listopada, w godz. 10.00-16.00 muzea zapraszają na bezpłatne zwiedzanie wystaw.

 W Zamku Królewskim w Niepołomicach, obok stałych ekspozycji sztuki polskiej i europejskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, sal łowieckich i kaplicy zamkowej, polecamy wystawę „Niepołomice. Miasto, czas i ludzie” z nowym wątkiem przedstawiającym udział niepołomiczan w walce o wolną Polskę w okresie pierwszej wojny światowej.

Fotografie i dokumenty, dźwięki i obrazy ukazują heroizm i codzienność tamtych dni. O walkach w rejonie Niepołomic w 1914 roku, które zatrzymały Rosjan w natarciu na Kraków, opowiadać będzie Krzysztof Sojka – prezes Grupy Poszukiwawczo-Eksploracyjnej „Orły historii” (godz. 14.00).

Wystawa sztuki starożytnej stanie się kanwą zajęć pn. Biżuteria w Antyku (godz. 14.00), przeznaczonych dla młodszych zamkowych gości. Będą mieli okazję zobaczyć bransolety i pierścienie, diademy i naszyjniki ze złota i fajansu, noszone przez kobiety i mężczyzn przed tysiącami lat w Egipcie, Erturii, Rzymie i Grecji, poznać ich różnorodne znaczenia oraz stworzyć własną ozdobę.

Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa zaprasza do Muzeum Fonografii na multimedialną wystawę „Niepodległa w eterze”. Archiwalne filmy, fotografie i nagrania, radioodbiorniki – od pierwszego polskiego odbiornika, którego twórcą był Stefan Manczarski, po urządzenia do nasłuchów morskich i słynnego Klimka – radiotelefonu wykorzystywanego w ratownictwie górskim oraz ogromna makieta największej w II Rzeczypospolitej inwestycji radiokomunikacyjnej – Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej w Babicach pod Warszawą – pokazują rozwój radiofonii w Polsce w latach 1918-1989.

Wstęp wolny! Zapraszamy dorosłych i dzieci.
Muzeum Niepołomickie