23 marca 2018 w Muzeum Żup Krakowskich odbył się konkurs “Najpiękniejsza pisanka z soli “. Wyróżnienia otrzymali reprezentanci naszej gminy.

Uczestniczki z Domów Kultury w Woli Batorskiej i Zabierzowie Bocheńskim zdobyły II miejsce w kategorii szkół podstawowych kl. I – III, a także II miejsce w kategorii szkoły średnie oraz wyróżnienie w kategorii kl. IV – VII.

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce jest organizatorem wyjątkowego na skalę kraju konkursu. Po raz dziewiętnasty został przez nich zorganizowany konkurs na najpiękniejszą pisankę z soli. Unikatowy surowiec, wyjątkowe wyzwanie. To najlepsze jego określenie.

Od pierwszego spotkania bierzemy w tym udział, co najważniejsze z powodzeniem. Specyfiką konkursu jest to, że jego uczestnicy mają za zadanie dekorację bryły soli w kształcie jajka w siedzibie Muzeum. Chętni do wykonania tego zadania przyjeżdżają do Wieliczki przywożąc z sobą materiały zdobnicze. Organizatorzy zapewniają każdemu jajko z soli, czekają półtorej godziny na efekty pracy i oceniają. Tak w skrócie to wygląda. W rzeczywistości sól, która przemawia do nas z perspektywy kilku milionów lat, budzi respekt. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że trzeba znaleźć odpowiednie materiały do jej ozdobienia. Jeszcze tylko półtorej godziny na pracę. To mało dla większości wykonawców, trzeba bardzo się mobilizować. Potem czekanie na werdykt. W tym czasie Muzeum zaprasza uczestników do zwiedzania zbiorów i wystaw stałych. Kulminacja następuje w Sali Gotyckiej Zamku Żupnego.

W tym roku, wśród 55 uczestników konkursu były przedstawicielki Centrum Kultury w Niepołomicach. Sześcioosobowa ekipa z Domów Kultury w Woli Batorskiej i Zabierzowa Bocheńskiego: Sylwia Siwek, Laura Wolicka, Wiktoria Samek, Agnieszka Widomska -Smuła, Kinga Galary i Wiktoria Kot.

Okazuje się, że można na soli wyczarować niepowtarzalne dekoracje, a nagrody są w naszym zasięgu. Sylwia Siwek i Wiktoria Kot zdobyły II miejsca w swoich kategoriach wiekowych, a Wiktoria Samek otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy laureatkom, a zdobyte doświadczenie z pewnością będzie dobrze wykorzystane.

Maria Strzelec i Renata Siwek
instruktorki Domów Kultury
w Zabierzowie Bocheńskim i Woli Batorskiej

 

Author: Marek Bartoszek