Od 31 maja do 16 czerwca potrwa Święto Ogrodów – to festiwal, który od wielu lat gromadzi miłośników przyrody i sztuki.

W najpiękniejszych zielonych zakątkach Krakowa i okolic organizowane są koncerty, pikniki rodzinne, wernisaże, prezentacje sztuki ogrodowej, warsztaty i prelekcje. Koordynatorami Festiwalu są Ogród Botaniczny UJ, Stowarzyszenie Ogrody Sztuki, Klub Malwa oraz Krakowskie Forum Kultury.

Muzeum Niepołomickie po raz drugi uczestniczy w festiwalowych wydarzeniach.

W tym roku zapraszamy do niepołomickiego zamku na wystawę zatytułowaną Mistrz portretów natury. Ogrody. Prezentujemy na niej unikatowe fotografie Włodzimierza Puchalskiego wykonywane od lat 30. do 70. XX wieku w technice czarno-białej. Mimo tak ograniczonej palety barw, ukazane kwiaty zdają się być polem dla wyobraźni i wrażliwości odbiorców. Są wśród nich kwiaty polne: jaskier, maki, margerytki, górskie: krokusy, szarotki, storczyki, sasanki, przebiśniegi, kwiaty leśne i wodne. Są znane i rzadziej występujące, a także popularne, choć o brzmiących nieznajomo nazwach: śnieżyca, obuwik czy pępawa dachowa.

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę – 16 czerwca, o godz. 11.30 organizujemy rodzinne warsztaty Art-eko, które rozpoczną się na wystawie, gdzie opowiemy o Włodzimierzu Puchalskim i jego pasji podglądania przyrody, z prezentowanych kwiatów stworzymy malowane bukiety, łąki i ogrodowe rabaty, by na koniec w pobliżu ogrodów królowej Bony zasadzić w doniczkach swoje roślinki, które będzie można zabrać do domu. Zajęcia poprowadzi Marta Kula – Ulatowska, projektantka zielonych przestrzeni, malarka, autorka książki „Mali ogrodnicy w wielkim mieście”.

Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do 12 czerwca, mail: zamek@muzeum.niepolomice.pl, tel. 12 2619850, biuro Muzeum w zamku. Zapewniamy potrzebne materiały.

Symbolem tegorocznego festiwalu jest lawenda, która znalazła się na plakatach i folderach programowych, dostępnych m. innymi w zamku, Miejskiej Bibliotece i na stronie www.swietoogrodow.pl

Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

Zapraszamy.

Muzeum Niepołomickie