23 czerwca w Sali Akustycznej niepołomickiego zamku sympatycy muzyki i śpiewu mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu jakim było muzyczno-poetyckie wspomnienie Gaude Mater Polonia, poświęcone 40. rocznicy I Pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski.

W scenariuszu koncertu znalazła się muzyka, poezja i słowa narracji. Wszystko to pozwoliło przenieść się publiczności do 1979 roku, do miejsc niezwykłej wizyty Jana Pawła II w swojej Ojczyźnie. Prezentowane multimedialne obrazy dopełniały historię opowiadaną przez artystów, historię którą wielu z Polaków, a wśród nich i tych obecnych na koncercie miało zapisaną w pamięci, często jako tę jedną z najcenniejszych w życiu.

W programie znalazły się pieśni i piosenki, jakie towarzyszyły pielgrzymom w ich wędrówkach i wybrzmiewały podczas spotkań z Ojcem Świętym. Publiczność mogła usłyszeć: Gaude Mater Polonia, Abba Ojcze, Ave Maria, na góralską nutę Syćka se Wom zycom, czy Barkę, którą na zakończenie programu wspólnie zaśpiewali artyści i publiczność. Muzyczną opowieścią podzielił się: Zespół Kameralny Pro Arte: Barbara Radecka, Stanisława Kmieć, Klaudia Bochenek, Katarzyna Rojek, Dariusz Zaręba, Łukasz Mirek, Izabela Turecka, która również akompaniowała, a także Gloria Brzezińska (śpiew i flet prosty). Część poetycką i narrację poprowadził autor scenariusza, piszący tę relację.

Koncert zakończył XXVII sezon artystyczny TMMiŚ. W tym temacie i miejscu jako pełniący funkcję w Zarządzie Towarzystwa pozwolę sobie na własną refleksję. Zacznę od stwierdzenia, że XXVII sezon artystyczny był niezwykły. Pełen zmian i trudnego doświadczenia – śmierci Pani Profesor. Czekała nas duża praca do wykonania, bo przecież Aleksandra Polak była motorem działań artystycznych i organizacyjnych. Czy podołaliśmy temu? Z pewnością zrobiliśmy wszystko, by tak było. Myślę, że w tym miejscu to nie my organizatorzy czy artyści powinni zabrać głos, lecz nasza koncertowa publiczność. Jedno jest pewne, istniejemy jako Towarzystwo i pracujemy mając nadzieję, że jak najlepiej realizujemy zadanie jakim jest propagowanie muzyki i śpiewu.

Dziękując publiczności koncertowej za miniony sezon w imieniu artystów i zarządu TMMiŚ zapraszam naszych sympatyków i wszystkich kochający muzykę i śpiew na kolejne wydarzenie, które zaplanowaliśmy na 6 października. Będzie to Koncert Moniuszkowski z udziałem Gwiazd sceny Krakowskiej Opery. We wrześniu planujemy też „Biesiadę polskiej piosenki”. Chcielibyśmy zrealizować to wydarzenie w Osadzie Podegrodzie. Będzie to okazja do wspólnego śpiewania znanych i lubianych polskich piosenek, takich jak przeboje muzyki rozrywkowej, folkowej, czy biesiadnej.

Do zobaczenia po wakacjach!

Organizatorem koncertu było Towarzystwo Miłośników Muzyki i Śpiewu im. St. Moniuszki w Niepołomicach, a partnerami w realizacji: Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach, Kolejowe Towarzystwo Kultury w Krakowie oraz Muzeum Niepołomickie. Wydarzenie patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Roman Ptak.

W imieniu TMMiŚ
Janusz Rojek