14 października w sali akustycznej Zamku Królewskiego odbył się wieczór literacko-muzyczny „Habemus Papam” poświęcony 40 rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Jednocześnie data realizacji zbiegła się z przypadającym na ten dzień Dniem Nauczyciela, dlatego też w koncercie znalazła się impresja artystyczna poświęcona pedagogom.

Organizatorem tego artystycznego wydarzenia było Towarzystwo Miłośników Muzyki i Śpiewu im. St. Moniuszki w Niepołomicach, które w ten sposób otwiera XXVI sezon swoje działalności. Program przygotowany został pod kierownictwem artystycznym prof. Aleksandry Polak. W części poświęconej osobie św. Jana Pawła II zaprezentowali się: Zespół Kameralny Pro-Arte i jego soliści Łukasz Mirek oraz Urszula Borzęcka, która jednocześnie wraz z Katarzyną Rojek zagrały partie fletowe w wybranych utworach, Justyna Sasnal wykonując swoje utwory na harfie celtyckiej oraz piszący te relację, który poprowadził narrację według własnego scenariusza, wplatając w nią wykonywane przez siebie utwory.

Treść programu opowiedziana językiem muzyki i słowa, pozwoliła publiczności powrócić wspomnieniami do momentu wyboru kardynała Karola Wojtyły na Namiestnika Kościoła Powszechnego. Fragmenty wystąpień odtworzone w formie audio pozwoliły w sposób szczególny poczuć bliskość Ojca Świętego i jeszcze pełniej zrozumieć wagę słów wypowiedzianych kilkadziesiąt lat temu. Zebrani mogli dostrzec i to, że nic nie straciły one aktualności, zwłaszcza w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości.

W drugiej części wieczoru poświęconej pedagogom, muzyczne dedykacje dla nich wykonali na fortepianie młodzi pianiści: Alicja Wolnicka, Wiktoria Wnęk, Julia Dąbroś i Michał Walczyk. Na cześć obchodzących swoje święto nauczycieli odśpiewany został okolicznościowy salut.

Zebrana publiczność, wsłuchana w kolejne części programu, nie kryła wzruszeń, nagradzając wszystkich artystów gromkim brawami. Koncert zakończyły słowa zaproszenia na kolejne wydarzenie, jakim będzie listopadowy koncert piosenki i pieśni patriotycznej.

Towarzystwo oraz jego artyści serdecznie dziękują za wszelką udzieloną pomoc w organizacji wieczoru: Kolejowemu Towarzystwu Kultury z Krakowa, Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach, Miastu i Gminie Niepołomice za przekazane środki finansowe oraz burmistrzowi Romanowi Ptakowi za objęcie honorowym patronatem wydarzenia.

Janusz Rojek
animator kultury